Դանիայի ոստիկանությունը ժամանակավորապես՝ մինչեւ մոտավորապես օգոստոսի 10-ը ներառյալ, ուժեղացնում է վերահսկողությունը երկրի ներքին սահմաններին Ղուրանի այրման վերջերս տեղի ունեցած ակցիաներից հետո։ Այս մասին նշվել է թագավորության արդարադատության նախարարության մամուլի հաղորդագրությունում։
Հաղորդագրությունում նշվել է, որ «Ազգային ոստիկանությունը Ոստիկանական հետախուզության ծառայության (PET) հանձնարարությամբ անհրաժեշտ է համարել ժամանակավորապես ակտիվացնել Դանիայի ներքին սահմանների ամրացման ջանքերը», եւ որ, PET կարծիքով, «Ղուրանի այրման վերջին ակցիաներն ազդել են սպառնալիքների ընթացիկ պատկերի վրա»։ «Իշխանությունները եկել են այն եզրակացության, որ ներկայում անհրաժեշտ է ուժեղացնել ուշադրությունը նրանց հանդեպ, ովքեր գալիս են Դանիա, որպեսզի դիմակայեն կոնկրետ եւ ընթացիկ սպառնալիքներին, որոնց բախվում է Դանիան։ Ներկայում սպասվում է, որ ուժեղացված սահմանապահ միջոցները կպահպանվեն մինչեւ 2023թ. օգոստոսի 10-ը ներառյալ»,- տեղեկացվել է մամուլի հաղորդագրությունում։
Արդարադատության նախարար Պետեր Հումելգորդի կարծիքով՝ սահմանապահ վերահսկողության ուժեղացումն ընդգծում է իրավիճակի լրջությունը։
«Կառավարությունը լրջորեն է վերաբերվում ընթացիկ իրավիճակին,- հաղորդագրությունում մեջբերվել են նրա խոսքերը։- Ես նշում եմ այն մասին, որ իշխանությունները եկել են այն եզրակացության, որ սահմանափակ ժամանակի ընթացքում անհրաժեշտ է ակտիվացնել ոստիկանության ջանքերը դանիական սահմաններին՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։
Ավելի վաղ «Դանիայի հայրենասերներ» աջ արմատական խմբի ներկայացուցիչներն այրել էին Ղուրանը Եգիպտոսի, Թուրքիայի եւ Իրաքի դեսպանությունների առջեւ։

Полиция Дании временно усиливает контроль на внутренних границах страны после недавних акций с сожжением Корана, ориентировочно до 10 августа включительно. Об этом говорится в пресс-релизе Минюста королевства.
В сообщении отмечается, что «Национальная полиция по рекомендации Службы полицейской разведки (PET) сочла необходимым временно активизировать усилия на внутренних границах Дании» и что, по мнению PET, «недавние сожжения Корана повлияли на текущую картину угроз». «Власти пришли к выводу, что в настоящее время необходимо усилить внимание к тем, кто въезжает в Данию, чтобы противостоять конкретным и текущим угрозам, с которыми сталкивается Дания. В настоящее время ожидается, что усиленные пограничные меры будут сохраняться до 10 августа 2023 года включительно», - сообщается в пресс-релизе.
По мнению министра юстиции Петера Хуммельгорда, усиление пограничного контроля подчеркивает серьезность ситуации.
«Правительство очень серьезно относится к текущей ситуации, - приводятся в сообщении его слова. - Я отмечаю, что власти пришли к выводу, что в течение ограниченного периода времени необходимо активизировать усилия полиции на датских границах по соображениям безопасности».
Ранее представители праворадикальной группы «Датские патриоты» сожгли Коран перед зданиями посольств Египта, Турции и Ирака.