Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազը զգուշացրել է, որ «Ադրբեջանը ցեղասպանություն է նախապատրաստում Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ» և կոչ  արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին գործը փոխանցել միջազգային տրիբունալ, հաղորդում է Associated Press-ը։
«Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ տանող միակ ճանապարհի շրջափակումը Ադրբեջանի կողմից լրջորեն խոչընդոտում է սննդի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարմանը մոտ 120 հազար բնակիչ ունեցող տարածաշրջանին։ «Ողջամիտ հիմքեր կան ենթադրելու, որ ցեղասպանություն է իրագործվում», - ասվում է Օկամպոյի զեկույցում, որում նշվում է, որ ՄԱԿ-ի կոնվենցիան ցեղասպանությունը սահմանում է որպես «մարդկանց  խմբի համար կանխամտածված կենսապայմանների ստեղծում, որը նախատեսված է նրանց ֆիզիկապես ոչնչացնելու համար»:
«Չկան դիակիզարաններ և մաչետեով հարձակումներ: Սովը ցեղասպանության անտեսանելի զենքն է։ Առանց անհապաղ կտրուկ փոփոխությունների, հայերի այս խումբը կոչնչացվի մի քանի շաբաթվա ընթացքում»,- ասվում է զեկույցում։
Ադրբեջանի կառավարության խոսնակը հերքել է Օկամպոյի զեկույցը՝  հայտարարելով, որ այն «պարունակում է անհիմն մեղադրանքներ և պնդումներ»:
«Դա կողմնակալ զեկույց է, խեղաթյուրում է իրական իրավիճակը տեղերում և ներկայացնում է լուրջ փաստական, իրավաբանական և էական սխալներ», - Associated Press-ին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը:
Դեկտեմբերին ցուցարարների ամբոխը, որ  ներկայացել էին որպես բնապահպան ակտիվիստներ, փակեցին Լաչինի միջանցքը: Ավելի ուշ Ադրբեջանը ճանապարհին ռազմական անցակետ ստեղծեց՝ արգելափակելով երթևեկությունը, որով, նրա պնդմամբ,  զենք և այլ մաքսանենգ ապրանքներ էին փոխադրվում:
Ադրբեջանին սահմանակից Կոռնիձորում 19 բեռնատարներից բաղկացած հերթը՝ մոտ 360 տոննա դեղորայքով ու սննդամթերքով, արդեն երկու շաբաթ  սպասում է, սահմանն անցնելու թույլտվության։
Հայաստանի կառավարության Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամային կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանը Associated Press-ին ասել է, որ կառավարությունը թույլտվություն է խնդրել, որպեսզի բեռնատարները անցնեն ռուսաստանյան  խաղաղապահների միջով և մանրամասն ներկայացրել դրանց պարունակությունը, սակայն մինչև այժմ Ադրբեջանից ոչ մի պատասխան չկա:
«Ցավոք, ադրբեջանական կողմից այս իրավիճակը շահարկելու բազմաթիվ փորձեր են եղել»,- ասել է  նա։ «Մենք պարզապես հույս ունենք, որ այս մարդասիրական նախաձեռնությունը կընկալվի որպես մարդասիրական, և որ բեռը հնարավոր կլինի տեղափոխել»։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն նույնպես բողոքել է, որ շրջափակման ընթացքում չի կարողացել մարդասիրական բեռներ հասցնել մեկուսացված անկլավ, թեև կազմակերպությանը թույլատրվել է սահմանափակ թվով հիվանդների տարհանել Հայաստան՝ բուժօգնության նպատակով»։

The former chief prosecutor of the International Criminal Court warned that Azerbaijan is preparing genocide against ethnic Armenians in its Nagorno-Karabakh region and called for the U.N. Security Council to bring the matter before the international tribunal, The Associated Press (AP) reported.
A report by Luis Moreno Ocampo issued Tuesday said Azerbaijan’s blockade of the only road leading from Armenia to Nagorno-Karabakh seriously impedes food, medical supplies and other essentials to the region of about 120,000 people.
“There is a reasonable basis to believe that a genocide is being committed,” Ocampo’s report said, noting that a U.N. convention defines genocide as including “deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction.”
“There are no crematories and there are no machete attacks. Starvation is the invisible genocide weapon. Without immediate dramatic change, this group of Armenians will be destroyed in a few weeks,” the report said.
A government representative in Azerbaijan dismissed the report from Ocampo, who was the ICC’s first prosecutor, saying it “contains unsubstantiated allegations and accusations.”
“It is biased and distorts the real situation on the ground and represents serious factual, legal and substantive errors,” Hikmet Hajiyev, an assistant to Azerbaijan President Ilham Aliyev, told The Associated Press, on Wednesday.
In December, crowds of Azerbaijani demonstrators who claimed to be environmental activists blocked the Lachin Corridor. Azerbaijan later established a military checkpoint on the road, blocking traffic that it alleged was carrying weapons and other contraband.
In Armenia’s Kornidzor village, near the Azerbaijan border, a line of 19 trucks loaded with some 360 tons of medicine and food supplies have been parked for two weeks waiting for permission to cross.
Vardan Sargsyan, a representative of a crisis management working group for Nagorno-Karabakh set up by the Armenian government, told The Associated Press the Armenian government had asked for permission for the trucks to cross via Russian peacekeepers and provided details on their contents, but so far received no response from Azerbaijan.
“Unfortunately, there have been many attempts from the Azerbaijani side to manipulate this situation,” he said. “We just hope that this humanitarian initiative will be accepted as humanitarian and that it will be possible to transfer the goods.”
The International Committee of the Red Cross has also complained of being unable to bring aid shipments into the isolated enclave during the blockade, although the organization was permitted to evacuate a limited number of patients to Armenia for medical care.