Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հարցով հրավիրված ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը մեղադրեց Հայաստանին՝ իր երկրի ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը սասանելու մեջ:
Չնայած նրան, որ ամիսներ շարունակ Ադրբեջանն ինքն է կեղծ պատրվակներով շրջափակել Լաչինի միջանցքը, ապա ապօրինաբար անցակետ տեղադրել այնտեղ՝ խախտելով Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, այսօր Ադրբեջանը մեղադրում է հայկական կողմին՝ մարդասիրական բեռները Աղդամի ուղղությամբ չթույլատրելու, ապա Արցախի իշխանությունների հետ հանդիպումը ձախողեու մեջ:
Չնայած նրան, որ Արցախում երեխաները սոված են քնում, հղիները չեն կարողանում հասնել հիվանդանոցներ՝ կորցնելով երեխաներին, նույնիսկ սովամահությունից երիտասարդ տղամարդ է մահանում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ցինիկաբար հերքեց այդ փաստերը՝ նշելով, որ Արցախում մարդիկ երջանիկ են, ամուսնանում են, ծննդյան տոներ նշում եւ այնտեղ սով չկա:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը նշեց, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի շրջան է, հետեաբար այնտեղ ապրողները Ադրբեջանի քաղաքացիներ, որոնք կարող են օգտվել բոլոր այն իրավունքներից, ինչ Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիները»:
Նրա խոսքով՝ Աղդամի ճանապարհը բաց է, եւ այդ ճանապարհով կարող են հումանիտար բեռներ հասցվել այնտեղ ապրող հայերին:

At Wednesday’s UN Security Council emergency meeting on the humanitarian crisis in Artsakh (Nagorno-Karabakh), the representative of Azerbaijan accused Armenia of undermining the sovereignty and territorial integrity of his country.
Despite the fact that for months Azerbaijan has blocked the Lachin corridor under false pretenses and illegally set up a checkpoint there, violating the tripartite statement of November 9, 2020, today Azerbaijan accuses the Armenian side of not allowing humanitarian cargo to Artsakh from the motorway via Aghdam town of Azerbaijan, and for thwarting the meeting with Artsakh authorities.
Despite the fact that children in Artsakh go to sleep hungry, pregnant women cannot reach hospitals and have miscarriages as a result, and even a young man has died of starvation, the representative of Azerbaijan cynically denied these facts, stating that people in Artsakh are happy, get married, celebrate birthdays, and there is no starvation there.
The representative of Azerbaijan claimed that “Nagorno-Karabakh is a region of Azerbaijan, therefore those who live there are Azerbaijani citizens who can enjoy all the rights that other Azerbaijani citizens have.”
According to him, the motorway via Aghdam is open, and humanitarian goods can be delivered through that road to the Armenians living in Artsakh.