ԱՄՆ քաղաքացին, ով ավելի քան մեկ շաբաթ գտնվել է Թուրքիայի երրորդ ամենախոր քարանձավում, դուրս է հանվել, հայտնում է BBC-ն՝ վկայակոչելով տեղի փրկարարներին։
Սեպտեմբերի 2-ին Մորկա քարանձավում ստամոքսի հետ կապված խնդիրներ ունեցող քարանձավային
Մարկ Դիկիին փրկելուն, ում մոտ սեպտեմբերի 2-ին Մորկա քարանձավում ստամոքսի հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, ավելի քան 150 մարդ է մասնակցել։
Կազմակերպիչների խոսքով`դա ստորգետնյա փրկարարական ամենամեծ և բարդ գործողություններից մեկն էր:
Մորկա քարանձավի ամենացածր կետը, որը գտնվում է երկրի հարավի հեռավոր տարածքում, հասնում է գրեթե 1,3 կմ գետնի տակ:
Դիկին քարանձավից դուրս է բերվել տեղական ժամանակով 00:37-ին (Գրինվիչի ժամանակով 21:37-ին), սոցցանցերում հայտնել է Թուրքիայի քարանձավագետների ֆեդերացիան:
Ինքը՝ Դիկին, իր ինքնազգացողության վատթարացումից հետո կասկածել է, թե արդյոք ողջ կմնա։ Նա լրագրողներին ասել է, որ այն միտքը, որ ինքը կարող է մահանալ, «բառացիորեն փայլեց իմ գլխում»։

Гражданин США, пробывший в третьей по глубине пещере Турции более недели, был вытащен на поверхность, сообщает ВВС со ссылкой на местных спасателей.
Более 150 человек принимали участие в спасении пещерника Марка Дики, у которого 2 сентября в пещере Морка возникли проблемы с желудком.
По словам организаторов, это была одна из самых масштабных и сложных подземных спасательных операций.
Самая низкая точка пещеры Морка, расположенной в отдаленном районе юга страны, достигает почти 1,3 км под землей.
Дикки был извлечен из пещеры в 00:37 по местному времени (21:37 GMT), сообщила Турецкая федерация спелеологов в социальных сетях.
По словам самого Дики, после ухудшения своего состояния он засомневался в том, что выдержит это испытание. Он рассказал журналистам, что мысль о том, что он может умереть, «буквально пронеслась у меня в голове».