Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, ելույթ ունենալով Ստրասբուրգում` Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում, իր տարեկան «Եվրամիության վիճակը» թեմայով ելույթով, կոչ արեց ԵՄ երկրներին Ռումինիան և Բուլղարիան անհապաղ Շենգեն գոտի ընդունել։ Այն հեռարձակել է Եվրահանձնաժողովի տեսալսողական ծառայությունը, փոխանցում է ТАСС-ը։
Նա նշել է, որ Բուլղարիան և Ռումինիան ապացուցել են, որ իրենք Շենգենի մաս են, քանի որ «նրանք ապաստանի և հայրենադարձության ոլորտում լավագույն փորձի լավ օրինակներ են տալիս»:
«Եկեք վերջապես թույլ տանք նրանց ներս մտնել՝ առանց հետագա ուշացման», - հորդորեց ֆոն դեր Լեյենը:
Ապրիլին Ռումինիայի վարչապետ Նիկոլաե Չյուկան ասել էր, որ Ռումինիան Շենգեն գոտուն միացնելու որոշումը թույլ կտա Եվրամիությանը բարելավել Մոլդովային և Ուկրաինային աջակցությունը։
Մինչ այս Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը հայտարարել էր, որ Ռումինիան համապատասխանում է Շենգենյան գոտուն միանալու բոլոր չափանիշներին և կարող է դրան միանալ արդեն 2023 թվականին։

Глава Европейской комиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге с ежегодной речью на тему «Состояние Евросоюза», призвала страны Евросоюза незамедлительно принять Румынию и Болгарию в Шенгенскую зону. Ее транслировала аудиовизуальная служба ЕК, передает ТАСС.
Она отметила, что Болгария и Румыния доказали, что являются частью Шенгена, поскольку «они подают хороший пример, указывая на передовой опыт в сфере предоставления убежища и репатриации».
«Давайте, наконец, впустим их без дальнейших проволочек», — призвала фон дер Ляйен.
В апреле премьер-министр Румынии Николае Чукэ заявлял, что решение о подключении Румынии к Шенгенской зоне позволит Европейскому союзу улучшить поддержку Молдавии и Украины.
До этого глава Евросовета Шарль Мишель заявлял, что Румыния соответствует всем критериям для вступления в Шенгенскую зону и может в нее вступить уже в 2023 году.