Հայաստանի տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացումը թիվ մեկ խնդիրն է երկրի համար: Այս մասին ռուսական «Էքսպերտ» ամսագրին տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հարցին, թե Հայաստանի տնտեսության առաջ այսօր ինչպիսի՞ հիմնական խնդիրներ են կանգնած, ՀՀ նախագահը պատասխանել է. «Տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացումը թիվ մեկ խնդիրն է, քանի որ այն կօգնի մեզ նվազագույնի հասցնել արտաքին տատանումների հետ կապված մեր խոցելիությունը: Հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում այն հարցերին, որոնք ամրապնդում ու զարգացնում են պետական ու մասնավոր ոլորտների միջեւ համագործակցության գործուն մեխանիզմները: Դա կնպաստի երկրում տնտեսական ակտիվությանը, խոշորամասշտաբ նախագծերի իրականացմանը եւ պետության կողմից մասնավոր հատվածին արդյունավետ ծառայությունների մատուցմանը»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տնտեսության խիստ մոնոպոլիզացված լինելու մասին պնդումներին, Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Նոր սուբյեկտների շուկա մուտք գործելու համար բարենպաստ պայմանների ձեւավորումն ու բոլորի համար խաղի հավասար կանոնների ապահովումը մեր տնտեսական քաղաքականության գերակա ուղղություններն են: Նոր գաղափարների զարգացման եւ առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման փորձերը մշտապես գործնական աջակցություն են ստանում պետության կողմից: Ունենալով սահմանափակ ներքին շուկա` պետությունը որդեգրել է արտահանումը խթանելու ուղին՝ ամեն կերպ օժանդակելով նորարարական նախաձեռնություններին: Ազատ մրցակցային միջավայրի կայացումը այդ նպատակին հասնելու կարեւորագույն մեխանիզմներից մեկն է: Ձեռքբերումներից բացի առկա են նաեւ խնդիրեր, որոնց լուծման համար մի շարք համակարգային բարեփոխումներ են իրականացվում, մասնավորապես պետք է ընդգծեմ, որ բավականին արդյունավետ գործում է Տնտեսական մրցակցության պաշպանության պետական հանձնաժողովը, եւ այդ ինստիտուտին մենք ամեն կերպ կսատարեք ու կուժեղացնենք այն»:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանը լուրջ տնտեսական օգուտներ կքաղի Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու դեպքում, Հայաստանի նախագահն արձագանքել է. «Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցը չի կարելի գնահատել բացառապես երկկողմ տնտեսական կամ քաղաքական հարաբերությունների կոնտեքստում: Ողջամիտ ու ռացիոնալ չէ 21-րդ դարում հարեւան երկրի հետ վաղուց արդեն իր դարն ապրած երկաթյա վարագույրի սկզբունքով փակ սահման ունենալ: Այդպիսի դիրքորոշում ունի նաեւ ողջ միջազգային հանրությունը, որը մեծ եռանդով ընդունեց կարգավորման մեր նախաձեռնությունը: Բայց, ցավոք սրտի, Թուրքիայի ղեկավարությունը ընդունակ չեղավ անհրաժեշտ քաղաքական կամք դրսեւորել ու գործընթացը տրամաբանական ավարտին հասցնել:
Ակնհայտ է, որ դրական արդյունքի դեպքում երկու կողմերն էլ շահելու էին: Բայց դա առաջին հերթին նպաստելու էր ավելի զարգացած, դինամիկ ռեգիոնալ տարածության ստեղծմանը»:

Armenia’s number-one problem is the further diversification of its economy, President Serzh Sargsyan stated during an interview with Express monthly of Russia.
In response to the question on the current main challenges before Armenia’s economy, Sargsyan said: “Further diversification of economy is the number-one problem, since that would help us minimize our vulnerability in connection with external fluctuations. We are paying a special attention to those matters which strengthen and develop the effective mechanisms for cooperation between public and private sectors.”
With respect to the arguments that Armenia’s economy is extremely monopolized, Serzh Sargsyan noted: “Establishing favorable conditions for new entities to enter the market and securing a level playing field for everyone is one of our economic policy’s priority directions…Having a limited domestic market, the state has chosen the road to stimulate export…Creation of a free competitive environment is one of the most important mechanisms for reaching that objective. Aside from the achievements, there are also problems, and we are implementing several systemic reforms to resolve them.”
And in response to the observation that Armenia would gain serious economic dividends if the border with Turkey is opened, Armenia’s President stated: “Normalization of relations between Armenia and Turkey cannot be solely assessed in the context of bilateral economic or political relations. Having a closed border with a neighboring country, and on the long-time-worn principle of the Iron Curtain, is unreasonable and irrational in the 21st Century. That is also the position of the entire international community, which received with great enthusiasm our initiative for normalization. Sadly, however, Turkey’s leadership was incapable of showing the necessary political will and bringing the process to its logical end.”