Իսրայելի դիվանագետները հոկտեմբերի 19-ի դրությամբ լքել են Թուրքիան։ Այս մասին հայտարարել են դիվանագիտական ​​աղբյուրները՝ մեկնաբանելով Իսրայելի արտգործնախարար Էլի Քոհենի հայտարարությունը Թուրքիայից իր դիվանագետներին հետ կանչելու մասին, տեղեկացնում է Anadolu-ն։
«Ներկայումս Թուրքիայում իսրայելցի դիվանագետներ չկան։ Հոկտեմբերի 19-ի դրությամբ նրանք արդեն լքել էին երկիրը։ Հոկտեմբերի 18-ին մեր նախարարությանն ուղարկած նոտայում ասվում էր, որ վերջին իրադարձությունների լույսի ներքո դեսպանատների դիվանագետները հոկտեմբերի 19-ից կլքեն Թուրքիան»,- ասել է աղբյուրը։
«Դժվար է հասկանալ, թե Քոհենը ում է ուղղել այդ հրամանը։ Քանի որ դիվանագետները, որոնց մասին նա խոսում էր, արդեն լքել էին մեր երկիրը»,- հավելել է աղբյուրը։
Իսրայելցի դիվանագետները, այդ թվում՝ Անկարայում Իսրայելի դեսպան Իրիտ Լիլիանը, հոկտեմբերի 19-ին որոշել էին  հեռանալ Թուրքիայից՝ «անվտանգության» նկատառումներով։
Ավելի վաղ Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավարը հայտնել էր, որ Թուրքիայից հետ է կանչում դիվանագետներին՝ երկկողմ հարաբերությունները վերագնահատելու համար։
«Թուրքիայի կողմից կոշտ հայտարարությունների ֆոնին ես հրամայեցի վերադարձնել դիվանագիտական ​​ներկայացուցիչներին՝ իսրայելա-թուրքական հարաբերությունները վերանայելու նպատակով»,-  X սոցցանցում գրել է Իսրայելի նախարարը։

Израильские дипломаты покинули Турцию по состоянию на 19 октября. Об этом заявили в дипломатические источники, комментируя заявление главы МИД Израиля Эли Коэна об отзыве своих дипломатов из Турции, передает Анадолу.
«В настоящее время израильских дипломатов в Турции нет. Они и так покинули страну по состоянию на 19 октября. В ноте, которую они направили в наше министерство 18 октября, говорилось, что в свете последних событий дипломаты посольства покинут Турцию с 19 октября», - сказал источник.
«Сложно понять, к кому обращался Коэн с распоряжением. Так как дипломаты, о которых он говорил, уже покинули нашу страну», - добавил источник.
Израильские дипломаты, в том числе посол Израиля в Анкаре Ирит Лилиан, решили покинуть Турцию 19 октября по соображениям «безопасности».
Ранее глава израильского МИД заявил, что отзывает дипломатов из Турции для переоценки двусторонних отношений.
«На фоне резких заявлений со стороны Турции я распорядился вернуть дипломатических представителей с целью провести переоценку израильско-турецких отношений», - написал израильский министр в соцсети Х.