ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հինգշաբթի ընդունել է հանրապետականների ծրագիրը՝ Իսրայելին ՀԱՄԱՍ-ի դեմ պայքարում 14,3 միլիարդ դոլար օգնություն տրամադրելու մասին, չնայած Սենատի դեմոկրատների պնդմանը, որ օրինագիծն ապագա չունի, և Սպիտակ տան կողմից վետո դնելու խոստմանը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Փաստաթուղթն ընդունվել է 226 կողմ, 196 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ, հիմնականում կուսակցական գծերով, ընդ որում՝ հանրապետականների մեծամասնությունը սատարում է օրինագծին, իսկ դեմոկրատների մեծ մասը դեմ է դրան:
Օրինագծի ներկայացումը հանրապետական ​​նոր խոսնակ Մայք Ջոնսոնի օրոք առաջին խոշոր օրենսդրական նախաձեռնությունն է: Նախագահ Ջո Բայդենը սպառնացել է վետո դնել դրա վրա, իսկ սենատոր Չակ Շումերը՝ Սենատում Դեմոկրատական ​​մեծամասնության առաջնորդը, ասել է, որ փաստաթուղթը քվեարկության չի դնի։
Բայդենը խնդրել է Կոնգրեսին հաստատել 106 միլիարդ դոլար արժողությամբ արտակարգ ծախսերի ավելի մեծ փաթեթ, որը ներառում է Իսրայելի, Թայվանի և Ուկրաինայի ֆինանսավորում, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն: Շումերն ասել է, որ Սենատը կքննարկի երկկուսակցական օրինագիծը, որը վերաբերում է ավելի լայն առաջնահերթություններին:
Ներկայացուցիչների պալատի օրինագծի միջոցները ներառում են միլիարդավոր դոլարներ իսրայելական բանակի համար, այդ թվում՝ 4 միլիարդ դոլար՝ Իսրայելի «Երկաթե գմբեթ» և «Դավթի պարսատիկ» պաշտպանական համակարգերի համար՝ հրթիռային սպառնալիքներին դիմակայելու համար: Օրինագիծը նախատեսում է նաև ԱՄՆ-ի պահեստներից ռազմական տեխնիկայի և տեխնիկայի որոշակի տեսակների տեղափոխում։

Палата представителей Конгресса США в четверг приняла план республиканцев по предоставлению помощи Израилю в размере 14,3 миллиарда долларов в борьбе с ХАМАС, несмотря на настойчивые утверждения демократов в Сенате о том, что у этого законопроекта нет будущего, и на обещание Белого дома наложить на него вето, передает «Голос Америки».
Документ был принят принят 226 голосами против 196, в основном по партийной линии, при этом большинство республиканцев поддержали законопроект, а большинство демократов - выступили против.
Внесение законопроекта стало первой крупной законодательной инициативой при новом спикере-республиканце Майке Джонсоне. Президент Джо Байден пригрозил наложить вето, а сенатор Чак Шумер, лидер демократического большинства в Сенате, заявил, что не будет выносить документ на голосование.
Байден попросил Конгресс утвердить более крупный пакет чрезвычайных расходов на сумму 106 миллиардов долларов, включающий финансирование Израиля, Тайваня и Украины, а также - гуманитарную помощь. Шумер сказал, что Сенат рассмотрит двухпартийный законопроект, касающийся более широких приоритетов.
Средства в законопроекте Палаты представителей включают миллиарды долларов для израильских Вооруженных сил, в том числе - 4 миллиарда долларов на израильские оборонительные системы «Железный купол» и «Праща Давида» для противодействия ракетным угрозам. Законопроект также предусматривает передачу некоторых видов военной техники и оборудования со складов США.