ՀԱՄԱՍ պաղեստինյան շարժումը ԱՄՆ-ին, նրա նախագահ Ջո Բայդենին համարում է Գազայի հատվածում իսրայելական բանակի կատարած զանգվածային սպանությունների պատասխանատու։
Մենք ԱՄՆ վարչակազմի եւ նախագահ Բայդենի վրա ենք դնում [Գազայի հատվածում] զանգվածային սպանությունների լիակատար պատասխանատվությունը։ Զանգվածային սպանությունները տեղի չէին ունենա, եթե ԱՄՆ-ն կանաչ լույս չվառեր օկուպանտների առջեւ ցեղասպանային պատերազմի շարունակման համար»,- ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցչի հայտարարությունը մեջբերել է Al Mayadeen հեռուստաալիքը։
«Մեկ ժամ անգամ չի անցնում առանց սիոնիստական օկուպանտների հրեշավոր սպանդի իրականացման մեր խաղաղ ժողովրդի դեմ»,- ընդգծել է շարժման ներկայացուցիչը։
Ուրբաթ ավելի վաղ Իսրայելը հարված էր հասցրել «Աշ-Շիֆա» կենտրոնական հիվանդանոցին կից տարածքին, որի հետեւանքով 5 մարդ զոհվել է, տասնյակ մարդիկ վիրավորվել են։

Hamas (Palestinian movement) holds US authorities, including President Joe Biden, entirely accountable for a series of Israeli military operations resulting in significant casualties in the Gaza Strip.
"We assign the responsibility to the US administration and President Biden himself for the series of massacres after his open support, which emboldened Israel and gave it the green light to commit genocide against our population,” the Al Mayadeen TV channel quotes a Hamas representative.
The movement said that every hour, the occupying Zionist forces were continuously perpetrating horrendous massacres against the peaceful population.
Earlier on Friday, Israel struck the area adjacent to the Al-Shifa central hospital in the Gaza Strip, where 15 people died and dozens sustained injuries.