ԱՄՆ-ն կարծում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը չի ներկայացնում պաղեստինյան ժողովրդի շահերը և չի արտացոլում նրա ձգտումները։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը  ճապոնական NHK հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«ՀԱՄԱՍ-ը պաղեստինցի ժողովուրդը չէ, նրանք չեն ներկայացնում Պաղեստինի ժողովրդին և նրա ձգտումները»,- ասել է Բլինքենը։ Նրա գնահատմամբ՝ ՀԱՄԱՍ-ը «շահագործում է գաղափարախոսությունը», և, ուստի, «տևական խաղաղությունն ու անվտանգությունը հնարավոր է ձեռք բերել միայն ավելի լավ և ուժեղ գաղափարախոսության ստեղծման միջոցով»:
«Ակնհայտ է, որ Միացյալ Նահանգների և շատ այլ երկրների համար այս (նոր - խմբ.) գաղափարախոսությունը պետք է հանգեցնի Պաղեստին պետության ստեղծմանը, որպեսզի, ի վերջո, պաղեստինցիներն ու իսրայելցիներն իրավունք ունենան ապրելու իրենց պետություններում, որտեղ նրանք կունենան հավասար հնարավորություններ, անվտանգություն և սեփական արժանապատվության զգացում»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը, որի խոսքը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միաժամանակ, Բլինքենը վստահեցրել է, որ ԱՄՆ-ն թույլ չի տա այն սցենարը, ըստ որի պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության ավարտից հետո ՀԱՄԱՍ շարժումը ղեկավարի Գազայի հատվածը, քանի որ դա կբերի դրա կրկնությանը։ «Կարծում ենք, որ կան որոշակի հիմնարար սկզբունքներ և գաղափարներ, որոնք մենք պետք է հստակ հասկանանք: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ ՀԱՄԱՍ-ը կառավարի Գազայի հատվածը, քանի որ դա պարզապես կհանգեցնի հոկտեմբերի 7-ի կրկնությանը»,- ասել է Բլինքենը, որն այցով գտնվում է Ճապոնիայում: Ըստ պետքարտուղարի, ԱՄՆ-ն նմանապես թույլ չի տա Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածը կրկին օկուպացնելու հնարավորությունը։ «Պաղեստինի ժողովրդը չպետք է դուրս բերվի Գազայի հատվածից։ Ի վերջո, պետք է ստեղծվի կառավարություն, որը կմիավորի Արևմտյան ափը (Հորդանան գետի) և Գազայի հատվածը, ինչպես նաև, ինչպես արդեն նշեցինք, Պաղեստին պետությունը»,- ասել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը։

США считают, что ХАМАС не представляет интересы палестинского народа и не отражает их стремлений. Об этом заявил госсекретарь США Энтони Блинкен и интервью японскому телеканалу NHK.
«ХАМАС - это не палестинский народ, они не представляют палестинский народ и его стремления», - сказал Блинкен. По его оценке, ХАМАС «эксплуатирует идеологию», а потому «добиться продолжительного мира и безопасности можно только посредством создания лучшей и более сильной идеологии».
«Очевидно, что для США и для многих других стран эта (новая - ред.) идея должна вести к созданию палестинского государства, чтобы в конечном итоге палестинцы и израильтяне имели право жить в своих собственных государствах, где бы у них были равные возможности, безопасность и чувство собственного достоинства», - сказал госсекретарь США, цитирует РИА Новости.
При этом Блинкен заверил, что США не допустят сценария, при котором движение ХАМАС будет руководить сектором Газа по завершении палестино-израильского конфликта, так как это приведет к его повторению. «Мы считаем, что существуют определенные базовые принципы и идеи, которые нам необходимо четко понимать. Мы не можем позволить ХАМАС управлять Газой, потому что это попросту приведет к повторению событий 7 октября», - сказал Блинкен, находящийся с визитом в Японии. По словам госсекретаря, США также не допускают возможности повторной оккупации Израилем сектора Газа. «Палестинский народ не может быть вытеснен из сектора Газа. В конечном счете должно быть создано правительство, которое объединит Западный берег (реки Иордан) и Газу, а также, как мы уже заявляли, палестинское государство», - указал глава американской дипломатии.