«Diplomatic Life of Greece» ամսագիրն իր հոկտեմբերի համարում անդրադարձել է ՀՀ անկախության 32-րդ տարեդարձի և փոխադարձ դիվանագիտական առաքելությունների բացման 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում տեղի է ունեցել «Հայաստանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժառանգությունը» վերտառությամբ ֆոտոցուցահանդեսի բացումը, ինչպես նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական արժեքների մեջ ներառված Արամ Խաչատրյանի երաժշտական ժառանգության համառոտ ներկայացումը Հայաստանից ժամանած դաշնակահարուհիներ Արմինե Գրիգորյանի և Սոնա Բարսեղյանի կատարմամբ:
Ամսագրում տեղ է գտել նաև դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հարցազրույցը, որը ներկայացնում ենք կրճատումներով։
Դեսպանատների փոխադարձ բացման 30-ամյակի և Անկախության 32-րդ տարեդարձի տոնում. հիմնական ուղերձները
Հունաստանը Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկրներից էր, որին հաջորդեց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը։ Այս տարի մենք նշում ենք Երևանում և Աթենքում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացման 30-ամյակը։ Ավելորդ է նշել, որ հույն և հայ ժողովուրդների հարաբերություններն ունեն ոչ թե տասնամյակների, այլ հազարամյակների պատմություն, որոնց ընթացքում ամուր բարեկամական կապերը, ընդհանուր արժեքներն ու մոտեցումները հաստատուն հիմք են ձևավորել միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար։ 19-րդ դարասկզբին հույն հեղափոխականները, ովքեր պայքարում էին օսմանյան լծից իրենց անկախության համար, հայերին նշում էին նաև որպես իրենց եղբայրների՝ նույն նպատակը հետապնդելու համար։ 1915-1916 թվականների հայերի, հույների և ասորիների ցեղասպանությունը և Զմյուռնիայի աղետը մեր ընդհանուր ցավի և միմյանց կողքին կանգնելու ևս մեկ փուլ էին: Այստեղ հայկական համայնքը պաշտոնապես ստեղծվեց Զմյուռնիայից անմիջապես հետո՝ 1922 թվականին, քանի որ մի քանի հազար հայեր Հունաստանում անվտանգ ապաստան գտան, թեև Հյուսիսային Հունաստանի և Կրետե կղզու մեր որոշ հայկական համայնքներ շարունակական ներկայություն ունեն տարածաշրջանում, որը տպավորիչ կերպով գերազանցում է հինգ հարյուրամյակը:
Հայաստանի երիտասարդ պետությունը միշտ զգացել է Հունաստանի աջակցությունը՝ թե՛ երկկողմ արդյունավետ համագործակցության, թե՛ միջազգային հարթակներում Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության առումով։ Այսօր Հունաստանը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից մեկն է Եվրոպայում և աշխարհում։ Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ ընդգծել, որ մենք՝ հայերս, երբեք չենք մոռանա հույն ժողովրդի և Հունաստանի կառավարության անկեղծ աջակցությունը մեր ժողովրդի պատմության ամենածանր ժամանակաշրջաններում, որի ամենաթարմ օրինակը 2020 թվականի պատերազմն էր և Լեռնային Ղարաբաղում հաջորդած զարգացումները։
Երկկողմ հարաբերությունների խորացման ներուժ, համագործակցության ոլորտներ
Առկա է ակտիվ քաղաքական երկխոսություն: Հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական համայնքների գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Հունաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի և Կիրիակոս Միցոտակիսի հանդիպումը, որի ընթացքում վերջինս իր աջակցությունն ու համերաշխությունն է հայտնել Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների և Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության սպառնալիքների առնչությամբ։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 78-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կայացել է նաև արտգործնախարարների հանդիպումը։ Բացի այդ, պարոն Միրզոյանը և Գերապետրիտը վերջին ամիսներին երկու հեռախոսազրույց են ունեցել։ Ընդհանուր առմամբ, արտգործնախարարների մակարդակով եղել է ակտիվ համագործակցություն և մի քանի փոխայցելություններ։
Հաշվի առնելով քաղաքական երկխոսության ինտենսիվությունը և բազմոլորտ համագործակցության բովանդակությունը՝ կարծում եմ, ժամանակն է դիտարկել Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը շատ ավելի բարձր, ռազմավարական մակարդակի հասցնելու հնարավորությունը, ինչը, կարծում եմ, տեղի կունենա ավելի շուտ, քան ուշ։
Եռակողմ համագործակցության հեռանկարներ
Իհարկե, համագործակցության եռակողմ ձևաչափը, որը հիմնված է ընդհանուր արժեքներին կողմերի հավատարմության և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան բարիդրացիական հարաբերություններ զարգացնելու պատրաստակամության վրա, զարգացման շատ ավելի մեծ ներուժ ունի։ Մոտ ապագայում մենք անհամբերությամբ սպասում ենք եռակողմ գագաթնաժողովի անցկացմանը Երևանում՝ պետությունների ղեկավարների մակարդակով, որը, վստահ եմ, համագործակցության նոր թիրախներ կնախանշի:
Տնտեսական հարաբերությունների ներուժ
Ներկայումս ջանքեր են գործադրվում 2024 թվականի առաջին եռամսյակում Երևանում անցկացնելու հայ-հունական տնտեսական, արդյունաբերական և գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական 6-րդ նիստը։
Եթե խոսենք կոնկրետ ուղղությունների մասին, ապա վերականգնվող էներգետիկան տնտեսական համագործակցության հեռանկարային ուղղություններից է։ Հունաստանը մեծ առաջընթաց է գրանցել հատկապես արևային էներգիայի ոլորտում, և այս փորձը շատ արժեքավոր է Հայաստանի համար, քանզի վերականգնվող էներգիան արագ զարգացող ոլորտ է և ներդրումների համար մեծ հնարավորություն կա։
Հայաստանը նաև հսկայական ներուժ է առաջարկում մի շարք այլ ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ գյուղատնտեսությունը, դեղագործությունը, տեքստիլ և կարի արդյունաբերությունը, սննդամթերքը և խմիչքը, և, իհարկե, զբոսաշրջությունը. տնտեսության մի ոլորտ, որտեղ Հունաստանն ունի յուրահատուկ նոու-հաու: Այս համատեքստում Հայաստանը պատվավոր հյուր էր անցյալ տարի Սալոնիկում կայացած «Ֆիլոքսենիա» ցուցահանդեսում, որը համարվում է Հունաստանի զբոսաշրջության կարևորագույն իրադարձությունը։
Տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտը ծաղկում է ապրում, որը դարձել է Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկը՝ տարեկան 20% կայուն աճով: Հայաստանը մտադիր է առաջին անգամ մասնակցել առաջիկա “Beyond Expo” տեխնոլոգիական ցուցահանդես-գագաթնաժողովին, որը տեղի կունենա ապրիլի 25-ին Սալոնիկում։
Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, էթնիկ զտումներ
Ինչպես գիտեք, դեռ 2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը խախտեց միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկը՝ ուժի չկիրառման սկզբունքը և լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Արյունահեղությունը հնարավոր եղավ կասեցնել 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությամբ, որի նպատակն էր կարգավորման գործընթացը տեղափոխել խաղաղ հուն։ Սակայն Ադրբեջանը, չստանալով պատշաճ ճնշում և համարժեք միջազգային արձագանք իր ագրեսիվ գործողությունների և պատերազմական հանցագործությունների համար, խրախուսված անպատժելիությունից, անցյալ տարվա դեկտեմբերին նախ արգելափակեց Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միակ «կյանքի ճանապարհը», փաստացի 11 ամիս շրջափակման մեջ պահելով տեղի հայ բնակչությանը, իսկ ավելի ուշ՝ սեպտեմբերի 19-20-ը, հերթական ռազմական ագրեսիան նախաձեռնեց Լեռնային Ղարաբաղի հյուծված, մեկուսացված հայերի դեմ։
Քաղաքներն ու գյուղերը հանցավոր կերպով ենթարկվեցին անխնա օդային ռմբակոծության՝ պատճառելով ավելի քան 300 զոհ, ավելի քան 400 վիրավոր և ավելի քան 1000 անհետ կորած, այդ թվում՝ մեծ թվով խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք և ծերեր։ Եվ այս ամենն ուղեկցվում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին «վերաինտեգրելու» ցինիկ ադրբեջանական հռետորաբանությամբ։ Կեղծավոր հռետորաբանությունը հասել է այն մակարդակի, երբ ադրբեջանցի պաշտոնյաները ջանք չեն խնայում կրկնելու, որ հայերը հեռացել են իրենց ցանկությամբ, և ոչ ոք նրանց չի ստիպել դուրս գալ՝ կարծես հիմքեր նախապատրաստելով նրանց վերադարձը բացառելու համար։
Եթե սովի մատնելու 9-ամսյա շրջափակումը, կյանքի համար անհնարին պայմանների ստեղծումը, ամեն հարձակման ժամանակ հայ զինվորների, կանանց, նույնիսկ երեխաների ու ծերերի բարբարոսական սպանություններն ու անդամահատումները և երբեք նման հանցագործությունների համար չպատժվելը, հիտլերյան ոճով իրենց առաջնորդի կողմից բռունցքի թափահարումը և հայերին «շներ» ու «Եվրոպայի ուռուցք» անվանելը, Ստեփանակերտի (Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք) փողոցը Հայոց ցեղասպանության երեք կազմակերպիչներից մեկի՝ Էնվեր փաշայի անունով անվանակոչելը հայերի համար փախչելու բավարար պատճառներ չեն, ապա ի՞նչ են:
35 տարի միջազգային իրավունքի տարրերին համապատասխան սեփական ինքնորոշման համար պայքարած Լեռնային Ղարաբաղի հայությունն այսօր լքել է իր տունը, այն բնօրրանը, որը առնվազն վերջին երեք հազարամյակում միշտ հայաբնակ և հայկական է եղել։ Համաշխարհային մակարդակի անասելի ողբերգություն է տեղի ունեցել: Սա պետք է գիտակցվի: Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացին զենքերը վայր է դրել և իր ընտանիքի հետ լքել տունը, քանի որ նույնիսկ «առաջադեմ» կույր հասարակության առաջ 9 ամիս սովի և այլ զրկանքների դիմանալուց հետո չի ստացել այն աջակցությունը, որը պետք է ստանար մարդասիրական գրված և չգրված օրենքներով, քանի որ այսօր աշխարհին ավելի շատ պետք էր Ադրբեջանը՝ որպես «էներգետիկայի ոլորտում վստահելի գործընկեր», քան միայն իր իրավունքների համար պայքարող Հայաստանը։
Եթե մարդու իրավունքները, բարոյականությունն ու խիղճը դեռևս որևէ հետք ունեն արևմտյան արժեհամակարգում, ապա այս քաղաքականությունը պետք է շուտափույթ վերանայվի։ Այսօր Հայաստանում ավելի քան 100 հազար հայ կա Լեռնային Ղարաբաղից, և մեր Կառավարությունը միջազգային գործընկերների և բարեկամ երկրների աջակցությամբ ամեն ինչ անում է նրանց կարիքները բավարարելու համար։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի իրավունքը չի կարող կասկածի տակ դրվել, և այն պետք է ձեռք բերվի անվտանգ միջազգային երաշխիքների ներքո և միջազգային մանդատ ունեցող խաղաղապահ ուժերի առկայությամբ։ Նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ղեկավարները և բոլոր ռազմագերիները պետք է հնարավորինս շուտ վերադարձվեն։ Հայերին և Հայաստանը նվաստացնելով Ադրբեջանը չի հասնում ԼՂ խնդրի լուծմանը, այն ընդամենը հարցի բեռը դնում է ապագա սերունդների ուսերին: Հակամարտության լուծումը նշանակում է զիջումներ: Մենք Ադրբեջանի կողմից զիջումներ չենք նկատում, մենք նկատում ենք միայն ծայրահեղ վտանգավոր ցեղասպանական ախորժակ, որն օրեցօր աճում է։
Հարցերի ապագան, փախստականներ
Տարածաշրջանային խնդիրների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի միջազգային իրավունքի սկզբունքների, այդ թվում՝ Բաքվի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շրջանակներում։ Հայաստանը հետևողական է լինելու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների վերականգնման հարցում՝ կիրառելով առկա բոլոր միջազգային իրավական գործիքները: Ինչպես հայտնի է, Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակույթը բավականին յուրահատուկ է, ներառյալ տեղական բարբառը։ Այսօր Հայաստանը բախվում է բազմաթիվ սոցիալական խնդիրների, ինչպիսիք են 100 հազար փախստականների բնակարանով ապահովելը և աշխատանքով ապահովելը, չնայած դրան, ջանքեր են գործադրվում ապահովելու ղարաբաղցի հայերի կոմպակտ բնակչությունը, պահպանելու ձևավորված կրթական մշակույթը, հասարակական հաստատությունները, որոնց նպատակն է պահպանել ղարաբաղյան բնօրինակ մշակույթն ու ավանդույթները։
Կենսական նշանակության խնդիր է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումը։ Միջազգային կառույցների համար կարևոր է այդ հուշարձանները միջազգային մոնիտորինգի տակ վերցնելը։ Այստեղ են գտնվում վաղ քրիստոնեական մշակույթի բազմաթիվ հուշարձաններ, ինչպիսիք են ամենատպավորիչ Ամարասը, Դադիվանքը, Գանձասարի վանքերը։ Մի շարք վայրերում գրանցվել են եկեղեցիների ավերման կամ վերակառուցման փորձեր, որոնցում մաքրվել են հայկական հետքերը։ Եթե շտապ և անհրաժեշտ միջոցներ չձեռնարկվեն, կունենանք այնպիսի իրավիճակ, ինչպիսին Նախիջևանում է՝ հայկական տարածաշրջան, որտեղ մեկ դարից էլ պակաս ժամանակահատվածում հայկական գոյության հետք չի մնացել։ Բարբարոսությունը, որտեղ էլ որ այն տեղի ունենա, դատապարտելի է և պետք է կանխվի օր առաջ։
Ի՞նչ կարող են անել Հունաստանն ու միջազգային հանրությունը, ի՞նչ են արել մինչ այժմ։
Ուզում եմ ընդգծել, որ ագրեսիայի վտանգը ամենևին էլ չեզոքացված չէ։ Այսօր ադրբեջանական բանակը օկուպացնում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների մի մասը՝ շարունակելով ուժի սպառնալիքների ու շանտաժի քաղաքականությունը։ Ադրբեջանը նոր պահանջներ է ներկայացնում Հայաստանին, իսկ միջազգային հստակ պատասխանի բացակայության պայմաններում նոր ագրեսիայի վտանգը բավականին մեծ է։ Միջազգային հանրությունը կարևոր առաքելություն ունի Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելու համար. աղետի բոլոր մեղավորները պետք է հստակ պատասխանատվության ենթարկվեն: Հնարավոր կլինի կանխել նոր արյունահեղությունը տարածաշրջանում, ստիպել Ադրբեջանին հրաժարվել ուժի սպառնալիքից և վերադառնալ երկխոսության միայն այն դեպքում, եթե միջազգային դերակատարները ունենան միասնական կամք և համապատասխան ճնշում գործադրեն։ Միջազգային իրավունքին չհամապատասխանելը պետք է հանգեցնի լուրջ հետևանքների:

In its October issue, "Diplomatic Life of Greece" magazine covered the event dedicated to the 32nd anniversary of RA independence and the 30th anniversary of the opening of mutual diplomatic missions, during which the opening of a photo exhibition titled "Armenia and UNESCO Heritage" took place, as well as the brief presentation of Aram Khachatryan's musical legacy, included in the intangible values of UNESCO, performed by Armenian pianists Armine Grigoryan and Sona Barseghyan.
The magazine also featured the interview of Ambassador Tigran Mkrtchyan, which we present with some reduction.
MARKING OF 30TH ANNIVERSARY OF THE MUTUAL OPENING OF EMBASSIES AND THE 32ND ANNIVERSARY OF INDEPENDENCE, THE MAIN MESSAGES:
Greece was one of the first countries to recognize the independence of Armenia, which was followed by the establishment of diplomatic relations. This year we are marking the 30th Anniversary of the opening of diplomatic representations, both in Yerevan and Athens. It is unnecessary to mention that the relations between Greek and Armenian peoples have a history not of decades, but of millennia, during which the strong friendly ties, common values, and approaches formed a solid foundation for the development of interstate relations.
In the early 19th Century, the Greek revolutionaries who were fighting for their independence from the Ottoman yoke also mentioned the Armenians as their fellow brothers in pursuing the same goal. The Genocide of Armenians, Greeks, and Assyrians of 1915-1916 and the Smyrna Catastrophe was another stage in our shared pain and standing by one another. The Armenian community here was officially established immediately after Smyrna in 1922 as several thousands of Armenians found safe haven in Greece, although some of our Armenian communities in Northern Greece and the island of Crete have a continuous presence in the region that impressively exceeds five centuries.
The young state of Armenia has always felt the support of Greece, both in terms of effective bilateral cooperation and in terms of the support shown to Armenia at international platforms. Today, Greece is one of Armenia’s most important partners in Europe and the world. Taking this opportunity, I would like to emphasize that we, Armenians, will never forget the sincere support of the Greek people and the Government of Greece during the most difficult periods of our nation’s history, the most recent example of which was the war of 2020 and the following developments in Nagorno-Karabakh.
POTENTIAL FOR DEEPENING BILATERAL RELATIONS, FIELDS OF COOPERATION:
There is an active political dialogue. A few days ago in Granada, within the framework of the summit of the European Communities, the Prime Ministers of Armenia and Greece, Nikol Pashinyan and Kyriakos Mitsotakis, had a meeting (the third meeting over the last four years), during which the latter expressed his support to and solidarity with Armenia in face of the ethnic cleansing in Nagorno- Karabakh and threats to Armenian territorial integrity by Azerbaijan and Turkey.
The meeting of our foreign ministers also took place within the framework of the 78th session of the General Assembly. In addition, Ministers Mirzoyan and Gerapetritis had two telephone conversations in recent months. In general, on the Foreign Ministerial level, there has been active cooperation and several mutual visits.
Taking into account the intensity of political dialogue and the content of multisectoral cooperation, I think it is time to consider the possibility of bringing the Armenia-Greece cooperation to a much higher, strategic level, which, I believe, will happen sooner than later.
PROSPECTS FOR TRILATERAL COOPERATION:
Of course, the tripartite format of cooperation, which is based on the commitment of the parties to common values, readiness to develop neighborly relations based on the principles of International Law, has a much greater potential for development. In the near future, we look forward to hosting a tripartite summit at the level of heads of state in Yerevan, which, I am sure, will set new targets for cooperation.
POTENTIAL FOR ECONOMIC RELATIONS:
Currently, efforts are being made to host the regular 6th session of the Intergovernmental Joint Commission on Armenian-Greek economic, industrial and scientific-technical cooperation in Yerevan in the first quarter of 2024.
If we talk about specific directions, then renewable energy is one of the promising areas of economic cooperation. Greece has made great progress, especially in the field of solar energy, this experience is very valuable for Armenia, where renewable energy is a rapidly developing field and there is a large space for investment.
Armenia also offers huge potential in several other sectors such as agriculture, pharmaceuticals, textile and apparels, food and beverage and of course tourism, a field of economy in which Greece has a unique know-how. Within this context, Armenia was the ‘Honoured Country’ at last year’s Philoxenia exhibition in Thessaloniki which is considered the most important tourism event in Greece.
Another booming field is information and communication technologies which has become one of the fastest-growing industries in Armenia, with a steady annual 20% growth rate. Armenia is intending to participate for the first time in the upcoming ‘Beyond Expo’, the well-known technology exhibition and summit which will be held in Thessaloniki on April 25th.
SITUATION IN NAGORNO KARABAKH, ETHNIC CLEANSING:
As you know, back in September 2020, Azerbaijan violated one of the fundamental principles of International Law - the principle of non-use of force and unleashed a large-scale war against Nagorno-Karabakh. It was possible to stop the bloodshed with the tripartite declaration of November 2020, the purpose of which was to move the settlement process to a peaceful course.
However, Azerbaijan, not receiving proper pressure and adequate international reaction for its aggressive actions and war crimes, encouraged by impunity, first started blocking the Lachin Corridor - the only “way of life” connecting Nagorno Karabakh with Armenia in December of last year, effectively keeping the local Armenian population besieged for 11 months, and later, on September 19th-20th, initiated another military aggression against the exhausted, isolated Armenians of Nagorno Karabakh.
The cities and villages were criminally subjected to merciless aerial bombardment, causing more than 300 dead, more than 400 wounded and more than 1,000 missing, including a large number of civilians, including children, women and the elderly. And all this is accompanied by the cynical Azeri rhetoric of “reintegrating” the Armenians of Nagorno Karabakh.
The hypocrite rhetoric has reached a level, when Azerbaijani officials spare no effort to repeat that the Armenians left on their own will and no one forced them out as if preparing grounds to exclude their return. If the nine months of blockade of starvation, creation of impossible-for-life conditions, barbaric killings and mutilations of Armenian soldiers, dead bodies, women, even children and elderly during every attack and never being punished for such crimes, Hitler-style fist waiving of their leader and referring to Armenians as “dogs” and a “tumor of Europe” and renaming the street in Stepanakert (capital of Nagorno-Karabakh) after the name of Enver Pasha, one of the three masterminds of the Armenian Genocide, are not sufficient reasons for Armenians to flee, then what is?
The Armenians of Artsakh, who fought for their own self-determination in accordance with the elements of International Law for 35 years, today left their homes, the cradle which has always been inhabited by Armenians for at least the last three millennia and has been Armenian. An unspeakable tragedy of a global level has happened. This must be acknowledged.
The citizen of Artsakh laid down his weapons and left the house with his family because even after enduring nine months of hunger and other deprivations in front of the “progressive” blind public, he or she did not receive the support that should have been received by humane written and unwritten laws, because today the world needed Azerbaijan as a “reliable partner in energy” more than just Armenia fighting for its rights. If human rights, if morality and conscience still have any traces in the Western value system, this policy should have been reviewed before long.
Today, more than 100,000 Artsakh citizens are in Armenia and our government, with the support of international partners and friendly countries, is doing everything to meet their needs. The right of return of the Nagorno-Karabakh Armenians cannot be questioned and it should be achieved under safe international guarantees and with the presence of internationally mandated peacekeeping forces. Also, the former leaders of Nagorno-Karabakh and all PoWs must be returned as soon as possible.
By humiliating Armenians and Armenia, Azerbaijan is not achieving a solution to the Nagorno-Karabakh conflict, it is merely passing the issue onto the burden of future generations. Conflict solution means concessions. We do not notice any concessions from Azerbaijan, we notice only an extremely dangerous genocidal appetite which is growing day by day.
FUTURE OF THE ISSUES, REFUGEES:
There is no alternative to the peaceful settlement of regional problems within the framework of the principles of International  Law, including the international commitments undertaken by Baku. Armenia will be consistent in restoring the rights of forcibly displaced Armenians from Nagorno  Karabakh,  applying all available international legal instruments. As is known, the Armenian culture of Nagorno-Karabakh is quite unique, including the local dialect. Today, Armenia is facing many social problems, like providing housing and employment for 100,000 refugees, despite this, efforts are being made to ensure the compact residence of Karabakh Armenians, to preserve the formed educational culture, public institutions, the goal of which is to preserve the original Karabakh culture and traditions. The preservation of the Armenian cultural heritage in Nagorno Karabakh is also a very vital issue. It is important for the international structures to take these monuments under international monitoring. Many monuments of the early Christian culture are located there, such as the most impressive Amaras, Dadivank, and Gandzasar monasteries. In a number of places, there were cases of destruction of churches or attempts to rebuild them, in which the Armenian traces were cleaned. If urgent and necessary measures are not taken, we will have a situation as is in Nakhijevan, an Armenian region, where within less than a century not a trace of Armenian existence has been left. Barbarism, wherever it occurs, is condemnable and should be prevented before the day.
WHAT CAN GREECE AND THE INTERNATIONAL COMMUNITY DO? WHAT HAVE THEY DONE SO FAR?
I want to emphasize that the danger of aggression is not neutralized at all.  Today,  the  Azerbaijani army is occupying a part of the sovereign territories of Armenia, continuing its policy of threats of force and blackmail. Azerbaijan is making new demands to Armenia, and in the absence of a clear international response, the danger of new aggression is quite high. The international community has an important mission in bringing Azerbaijan to a constructive field; all the culprits of the disaster must be clearly held accountable.It will be possible to prevent new bloodshed in the region, to force Azerbaijan to give up the threat of force, to return to dialogue only if international actors have a united will and appropriate pressure. Failure to comply with International Law must lead to serious consequences.