2024 թվականի հունվարի 1-ից Լատվիայում ցանկացած սեռի երկու անձ, ովքեր մտերիմ հարաբերությունների մեջ են, ընդհանուր տնային տնտեսություն են վարում, և ովքեր անմիջական ազգականներ կամ ամուսիններ չեն, օրինականորեն կկարողանան նոտարի մոտ գրանցել իրենց միությունը։
Ինչպես հայտնում է Delfi-ն, Լատվիայի Սեյմն այս որոշմանն էր գալիս գրեթե քառորդ դար։ Նոյեմբերի 9-ին խորհրդարանը 53 ձայների աջակցությամբ փոփոխել է ութ օրենք, որոնք Լատվիայում հարաբերությունների նոր իրավական ձև են մտցնում՝ զուգընկերության ինստիտուտ։
Սեյմը 24 տարի շարունակ բազմիցս քննարկել է գործընկերության ինստիտուտի ներդրում նախատեսող օրինագծեր, սակայն օրենսդրական գործընթացը երբեք որոշման ընդունման չի բերել։ Ներկայիս փորձը վերջապես պսակվել է հաջողությամբ, գրում է հրատարակությունը։

С 1 января 2024 года в Латвии два человека любого пола, состоящие в близких отношениях, ведущие общее домохозяйство, не являющиеся при этом родственниками по прямой линии или супругами, смогут юридически заключить у нотариуса партнерские отношения.
Как передает Delfi, к этому решению Сейм Латвии шел почти четверть века. 9 ноября при поддержке 53 голосов парламент внес поправки в восемь законов, вводящие в Латвии новую юридическую форму отношений — институт партнерства.
На протяжении 24 лет Сейм неоднократно рассматривал законопроекты, предусматривающие введение института партнерства, но никогда не доводил законодательный процесс до принятия решения. Нынешняя попытка, наконец увенчалась успехом, пишет издание.