Եվրամիության թեկնածուի կարգավիճակի շնորհումը չպետք է Վրաստանի համար շպրտված ոսկոր դառնա։ Դրան պետք է հաջորդեն այլ որոշումներ, France Info ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտարարել է հանրապետության նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
«Եվրոպան մեզ այդքան հեշտ կարգավիճակ չպետք է տա, չպետք է դրանից շպրտված ոսկոր դարձնի։ Այս կարգավիճակին պետք է հաջորդի եվրոպական աջակցությունը»,- ասել է Զուրաբիշվիլին։
Նախագահը հավելել է, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առանցքային պահը պետք է լինեն 2024 թվականի աշնանը հանրապետությունում նշանակված խորհրդարանական ընտրությունները։ Նա կարծում է, որ ընտրությունների արդյունքներից հետո երկիրը միակուսակցական իշխանությունից պետք է անցնի կոալիցիոն կառավարման։
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նոյեմբերի 8-ին ասել է, որ կառույցը խորհուրդ է տալիս ԵՄ Խորհրդին բանակցություններ սկսել Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ՝ համայնքին անդամակցելու և Վրաստանին անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ տրամադրելու վերաբերյալ։ ԵՀ-ն դրական է գնահատել Վրաստանում իրականացվող բարեփոխումները, սակայն հայտարարել է, որ երկիրը դեռ անելիքներ ունի։

Предоставление статуса кандидата в члены ЕС не должно стать для Грузии брошенной костью. За этим должны последовать и другие решения, заявила президент республики Саломе Зурабишвили в интервью радио France Info.
«Европа так просто не должна дать нам статус, не должна сделать из него брошенную кость. За этим статусом должна последовать европейская поддержка», - сказала Зурабишвили.
Президент добавила, что ключевым моментом в отношениях с ЕС должны стать выборы в парламент, назначенные в республике на осень 2024 года. Она считает, что по итогам выборов страна должна перейти от однопартийного правления к коалиционному.
Глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен 8 ноября заявила, что структура рекомендует Совету ЕС начать переговоры с Молдавией и Украиной о приеме в сообщество и предоставить Грузии статус кандидата на вступление. ЕК позитивно оценила проведенные в Грузии реформы, но заявила, что стране еще предстоит проделать определенную работу.
Правящая партия обвиняет президента Грузии в нарушении Конституции из-за поездки в Германию
Зурабишвили начинает встречи с европейскими лидерами в поддержку предоставления Грузии статуса кандидата на вступление в ЕС...