ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հանդես է եկել դատապարտությամբ Գազայի հատվածում խաղաղ բնակչության զոհերի մեծ թվի առիթով և հայտարարել, որ անհրաժեշտ է ավելին անել՝ «պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին վնասը նվազագույնի հասցնելու համար», հաղորդում է BBC-ն։
Թեև Բլինքենը գովաբանել է Իսրայելին ամենօրյա հումանիտար դադարների և երկու մարդասիրական միջանցքների համար, սակայն ասել է, որ «կարելի է և պետք է ավելին անել»:
«Չափազանց շատ պաղեստինցիներ են սպանվել։ Չափազանց շատերն են տուժել վերջին շաբաթներին»,- ասել է Բլինքենը Հնդկաստանի մայրաքաղաք Նյու Դելիում կայացած մամուլի ասուլիսում: «Մենք ցանկանում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի կանխենք վնասը և առավելագույնի հասցնենք այն օգնությունը, որը նրանք [պաղեստինցի խաղաղ բնակիչները] ստանում են»:
«Մենք կշարունակենք Իսրայելի հետ քննարկել կոնկրետ քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկվեն այդ նպատակներին հասնելու համար»,- հավելել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։ Նա հրաժարվել է ներկայացնել այդ քայլերի մանրամասները:

Госсекретарь США Энтони Блинкен выразил осуждение в связи с большим числом погибших мирных жителей в секторе Газа, заявив, что необходимо сделать больше, чтобы «минимизировать вред палестинскому гражданскому населению», передает BBC.
Хотя Блинкен и похвалил Израиль за объявление о ежедневных гуманитарных паузах и двух гуманитарных коридорах, он сказал, что «можно и нужно сделать больше».
«Слишком много палестинцев было убито. Слишком многие пострадали за последние недели», — сказал Блинкен на пресс-конференции в индийской столице Нью-Дели. — Мы хотим сделать все возможное, чтобы предотвратить вред и максимизировать помощь, которую они [мирные палестинцы] получают».
«Мы продолжим обсуждение с Израилем конкретных шагов, которые необходимо предпринять для достижения этих целей», — добавил госсекретарь США. Описать детали этих шагов он отказался.