Ներկա պահին կա այն խնդիրը, որ հայկական բեռնատարների մի մասին հետ են ուղարկել, մի մասն սպասում է փորձաքննության արդյունքներին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Վերին Լարս» անցակետում Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության մաքսային կցորդ Վահան Հակոբյանը։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները գրել էին, որ հայկական բեռնատարները խցանման մեջ են մնացել «Վերին Լարս» անցակետում։ Վարորդները տեղեկացրել էին, որ մաքսատան աշխատակիցները իրենց տարբեր պատճառներ են նշել՝ եղանակային պայմաններից մինչեւ փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրները։ Իրենք՝ վարորդները, կարծում են, որ պատճառը լարվածությունն է, որն առաջացել է հայ-ռուսական հարաբերություններում։
Վահան Հակոբյանի խոսքով՝ Ռուսաստանում ֆիտոսանիտարական ստուգում կատարող մարմինը («Ռոսսելխոզնադզորը») «Վերին Լարս» անցակետում իրականացնում է Ռ մտնող բեռնատարների ուժեղացված վերահսկողություն։
«Ռոսսելխոզնադզորում» հայտնել են, որ ուժեղացված ստուգումը իրականացվում է ոչ միայն «Վերին Լարս» անցակետում, այլեւ այլ անցակետերում, եւ ուժեղացել է ոչ միայն հայկական բեռնատարների, այլեւ այլ բեռնատարների ստուգումը, որոնք ենթակա են ֆիտոսանիտարական ստուգման»,- նշել է նա։
«Ես, Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի, էկոնոմիկայի նախարարության, Հայաստանի պարենամթերքների տեսչական մարմնի աշխատակիցները, ակտիվորեն աշխատում ենք գործընկերների հետ, որպեսզի խնդիրն արագ լուծվի»,- ավելացրել է Հակոբյանը։

На данный момент проблема есть, часть армянских грузовиков отправили назад, часть ждет результатов экспертизы. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 28 ноября заявил таможенный атташе посольства Армении в России на КПП «Верхний Ларс» Ваан Акопян.
Ранее  СМИ писали, что армянские грузовики застряли в пробке у КПП «Верхний Ларс». Водители сообщили, что таможенники им называли разные причины: от погодных условий до проблем с документами. Сами водители считают, что причина – напряженность, возникая в армяно-российских отношениях.
По словам Ваана Акопяна, орган, осуществляющий фитосанитарный контроль в России (Россельхознадзор), у КПП «Верхний Ларс» проводит усиленный контроль грузовиков, въезжающих в РФ.
«В Россельхознадзоре заявили, что усиленный контроль осуществляется не только у КПП «Верхний Ларс», но и на других КПП, и контроль усилился не только в отношении армянских грузов, но других грузов, подлежащих фитосанитарной проверке», – отметил он.
«Я, сотрудники Комитета государственных доходов Армении, Минэкономики, Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении активно работаем с партнерами над тем, чтобы проблема быстро решилась», – добавил Акопян.