Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերը մոտ կես ժամ ինքնաթիռի տրապի վերեւում սպասել է Կատարի էմիրին, որի հետ հանդիպման համար նա ժամանել է Դոհա, տեղեկացրել է Bild թերթը։
Թերթի տվյալներով՝ Շթայնմայերը Դոհա է հասել չորեքշաբթի առավոտյան՝ հանդիպելու եւ բանակցելու համար Կատարի էմիր, շեյխ Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանիի հետ։ «Էմիրը» հավանաբար, պատրաստ չի [եղել] ընդունել Շթայնմայերին վայրէջքից հետո»,- գրել է թերթը՝ նշելով, որ նախագահը սպասել է շեյխին «դժգոհ դեմքով եւ ձեռքերը [կրծքին] ծալած»։  Թերթը նշել է, որ ի պատասխան գերմանական կողմի հարցման տեղեկացրել են, որ «նախագահը պետք է թեյ խմեր օդանավակայանում՝ ժամանակը սպանելու համար», ինչը «Շթայնմայերը, հավանաբար, անել չի ցանկացել՝ նախընտրելով դրա փոխարեն սպասել տրապի վերեւում մոտ կես ժամ 30 աստիճան շոգին։
Bild-ը նշել է, որ Կատարի էմիրը հանդես է գալիս որպես կարեւոր միջնորդ ՀԱՄԱՍ-ի հետ իսրայելցի պատանդների ազատման բանակցություններում։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер около получаса ожидал на вершине трапа самолета появления эмира Катара, для встречи с которым он прибыл в Доху, сообщила газета Bild.
По ее данным, Штайнмайер приземлится в Дохе утром в среду, чтобы провести переговоры с эмиром Катара шейхом Тамимом бен Хамадом Аль Тани. «Эмир, очевидно, не готов [был] принять Штайнмайера после приземления», - пишет издание, отмечая, что президент ожидал шейха на ступеньках самолета «с недовольным лицом и сложенными [на груди] руками». Газета отмечает, что в ответ на запрос главы протокольной службы германской стороне сообщили, что «президент должен был пить чай в аэропорту, чтобы убить время», чего «Штайнмайер, очевидно, не захотел делать, предпочтя вместо этого ждать на вершине трапа" почти полчаса при 30-градусной жаре.
Bild уточняет, что эмир Катара выступает в качестве важного посредника в переговорах об освобождении израильских заложников с радикальной палестинской организацией ХАМАС.