Bild-ի ավագ թղթակիցն ազատվել է աշխատանքից «Սովորել սիրել Ռուսաստանը» գիրքը գրելուն մասնակցելու համար։
«Խմբագրությունն այս որոշումը կայացրել է, երբ   իմացել է գիրքը գրելուն  60-ամյա Յուրգեն Հելֆրիխտի մասնակցության մասին։ Դրա հիմնական հեղինակը Դրեզդենի օպերային պարահանդեսի նախկին ղեկավար Հանս-Յոահիմ Ֆրեյն է։
Գերմաներենով  գիրքը նա հրատարակել է 2018թ.-ին։ Առաջաբանը գրել է Վլադիմիր Մեդինսկին՝ հայտարարելով Ռուսաստանի մասին «կեղծ և մակերեսային» պատկերացումների մասին, որոնք  օտարերկրացիներն, իբր,  տարածում են «քարոզչական նպատակներով»։ 2021 թվականին լույս է տեսել ռուսալեզու հրատարակությունը՝ Վլադիմիր Պուտինի առաջաբանով։
Գրքում որպես համահեղինակ է նշված  Հելֆրիխտը, որն աշխատել է  Bild-ի ավագ թղթակից Դրեզդենում։ Լրագրողը չի տեղեկացրել խմբագիրներին այս նախագծին իր մասնակցության մասին և երբեք թույլտվություն չէր ստանա, քանի որ նման աշխարհայացքը տեղ չունի Bild-ում»,- հայտնում է գերմանական պարբերականը։

Старший корреспондент Bild уволен за участие в написании книги «Научиться любить Россию».
«Такое решение редакция приняла, как только узнала об участии 60-летнего Юргена Хельфрихта в написании книги. Ее основной автор — экс-глава Дрезденского оперного бала Ханс-Иоахим Фрей.
Книгу на немецком он выпустил в 2018 году. Предисловие к ней написал Владимир Мединский, заявивший о «ложных и поверхностных» представлениях о России, которые иностранцы якобы распространяют «в пропагандистских целях». В 2021 году появилось русскоязычное издание с предисловием Владимира Путина.
В тексте книги в качестве соавтора указан Хельфрихт, работавший старшим корреспондентом Bild в Дрездене. Журналист не проинформировал редакцию об участии в этом проекте и никогда бы не получил разрешение на это, так как подобному мировоззрению нет места в Bild», – сообщает немецкое издание.