Եմենի հութիների հարձակումները Կարմիր ծովով անցնող նավերի վրա հսկայական ազդեցություն է ունեցել Սուեզի ջրանցքով իրականացվող բեռնափոխադրումների ծավալի վրա՝ վերջին երկու ամսում դրանք նվազել են 42%-ով, հայտարարել էՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) փորձագետ Յան Հոֆմանը:
Սուեզի ջրանցքով ամեն շաբաթ անցնող բեռնանավերի թիվը, ըստ ՄԱԿ-ի փորձագետների, նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 67%-ով, իսկ նավթի տարանցումը՝ 18%-ով։
Կարմիր ծովը և Սուեզի ջրանցքը համաշխարհային առևտրաշրջանառության կենտրոնական ուղիներն են: Այստեղով տարեկան անցնում է մոտ 20 հազար նավ։ Եմենի ապստամբների հարձակումների պատճառով բազմաթիվ խոշոր նավագնացային ընկերություններ որոշել են խուսափել այս երթուղուց: Այս պարագայում Ասիայ-Եվրոպա երթուղով բեռնափոխադրումներ կատարվող անվերը ստիպված են շրջանցել Աֆրիկյան մայրցամաքի ծայր հարավով, ինչը շատ ավելի է մեծացնում բեռնափոխադրումների իրականացման ժամկետներն ու դրանց ավելի ծախսատար դարձնում։

Нападения йеменских хуситов на суда в Красном море оказали огромное влияние на торговлю через Суэцкий канал. Объем торговли через канал упал на 42% за последние два месяца, заявил эксперт Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД) Ян Хоффман. «Мы очень обеспокоены нападениями на судоходство в Красном море», – сказал он.
По данным эксперта ООН, количество контейнеровозов, еженедельно проходящих через Суэцкий канал, сократилось на 67% по сравнению с предыдущим годом, а транзит нефти упал на 18%.
Красное море и Суэцкий канал являются центральными торговыми путями для мировой торговли. Ежегодно через Суэцкий канал проходит около 20 тысяч судов. Из-за нападений йеменских повстанцев многие крупные судоходные компании решили избегать этого маршрута. На пути между Азией и Европой контейнеровозам приходится огибать южную оконечность Африки, что влечет за собой значительно большие затраты времени и дополнительные расходы на топливо в сотни тысяч евро.