Ուգանդայի ապստամբների «Տիրոջ դիմադրության բանակ» (LOA) խմբավորման նախկին առաջնորդներից մեկը՝ Դոմինիկ Օնգվենը, պետք է որպես փոխհատուցում 52 միլիոն եվրո վճարի հազարավոր զոհերի փոխհատուցման համար։
Միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) համապատասխան վճիռ է կայացրել։ Միաժամանակ, դատավորները հայտարարել են, որ ինքը՝ Օնգվենը, պատիժը կրելով նորվեգական բանտերից մեկում, չունի անհրաժեշտ ռեսուրսներ։ Հարցը քննարկման է ներկայացվել ՄՔԴ հատուկ հիմնադրամին, որը ստեղծվել է հանցագործություններից տուժածներին պատճառված վնասի փոխհատուցման ծախսերը հոգալու համար։
Ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ առնվազն 100 հազար մարդ դարձել է «Տիրոջ դիմադրության բանակ» խմբավորման զոհը, ևս մոտ մեկ միլիոնը կորցրել են իրենց տները։

Один из бывших лидеров угандийских повстанцев из группировки «Господня армия сопротивления» (ГАС) Доминик Онгвен должен выплатить €52 млн в качестве компенсации десяткам тысяч жертв за нанесенный ущерб. Соответствующее постановление вынес Международный уголовный суд (МУС).
При этом судьи констатировали, что сам Онгвен, отбывающий наказание в одной из норвежских тюрем, не обладает необходимыми ресурсами. Вопрос передан на рассмотрение в специальный фонд при МУС, созданный для покрытия расходов на компенсацию ущерба жертвам преступлений.
По данным ООН, жертвами группировки «Господня армия сопротивления» стали как минимум 100 тыс. человек, еще около миллиона лишились крова.