Մեզ չի կարող չտագնապել հակաարդյունավետ ու վերջնագրային, երբեմն նաև վիրավորական հռետորաբանությունը, որն այսօր գերիշխում է ՀԱՊԿ թեմաներով Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններում և սերմանվում հայ հասարակության մեջ։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 13-ին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք երբեք կասկածի կատ չենք դրել, չենք դնում եւ չենք դնելու որևէ պետության ինքնիշխան իրավունքը՝ արտահայտելու իր արտաքին քաղաքականությունը, ներառյալ միջազգային և տարածաշրջանային որոշակի կառույցների աշխատանքին մասնակցության աստիճանը՝ ելնելով իր ազգային շահերից և ընդունված պարտավորություններից։ Դա լիովին վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին։ Միևնույն ժամանակ, մեզ չի կարող չանհանգստացնել հակաարդյունավետ և վերջնագրային, երբեմն էլ վիրավորական հռետորաբանությունը, որն այսօր գերիշխում է կազմակերպության թեմայի վերաբերյալ Հայաստանի ղեկավարության հայտարարություններում և բառիս բուն իմաստով սերմանվում հայ հասարակության մեջ»,- նշեց նա։
Միևնույն ժամանակ, Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ-ը «երկրներ, պետություններ և մարդիկ են, որոնք տասնամյակների ընթացքում ստեղծել են ոչ միայն այս կազմակերպությունը, այլ ձևավորել են հենց այս անվտանգությունը, որն ապահովել է խաղաղություն և կայունություն մեր հսկայական տարածքում։ տարածքով վիթխարի երկրներ և, ի դեպ, պատմական ժամանակաշրջանի տեսանկյունից շատ դժվար ժամանակաշրջան»։
Որպես օրինակ նա թվարկել է պետությունների դուրս գալը միասնական միութենական պետությունից, սեփական պետականության ձևավորումը, մարտահրավերները միջազգային անվտանգության ոլորտում, նոր մարտահրավերներ և սպառնալիքներ։
«Ես անընդունելի եմ համարում նվաստացուցիչ վերաբերմունքը հսկայական թվով մարդկանց աշխատանքի նկատմամբ, որը մենք տեսել ենք, և որի արդյունքները երկար ժամանակ ակնհայտ են եղել բոլորի համար», - ասել է Մարիա Զախարովան։

We are alarmed by the counterproductive and ultimatum, sometimes also offensive rhetoric which today dominates the statements of the Armenian leadership and is instilled in the Armenian society on CSTO topics. Maria Zakharova, the official representative of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), stated this at a press briefing Wednesday.
"We [i.e. Russia] have never questioned, don’t question, and will not question the sovereign right of any state to express its foreign policy, including the degree of participation in the work of certain international and regional organizations, based on its national interests and accepted obligations. It fully applies to the CSTO. At the same time, we cannot help but be concerned by the counterproductive and ultimatum, and sometimes offensive rhetoric which today dominates the statements of the Armenian leadership and is literally instilled in the Armenian society on the subject of the organization," said the official representative of the Russian MFA.
At the same time, Zakharova emphasized that the CSTO is "countries, states, and people who over the decades created not only this organization, but also formed this very security which ensured peace and stability in our vast territory. Huge countries in area and, by the way, a very difficult period from the point of view of the historical period.”
As an example, she listed the withdrawal of countries from the former Soviet Union, the formation of their own statehood, challenges in international security, new challenges and threats.
"I consider unacceptable the demeaning attitude towards the work of a huge number of people, which we have seen and the results of which have been obvious to everyone for a long time," said Maria Zakharova.