Գերմանացի մասնագետները ստեղծել են արհեստական ինտելեկտի մոդել, որին սովորեցրել են ճշգրիտ ճանաչել մարդու էմոցիաները ձայնի միջոցով։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Frontiers in Psychology ամսագրում:
Գիտնականները պարզել են, որ մոդելի տրամադրությունը որոշելու համար պահանջվել է նրա ելույթի 1,5 վայրկյան ձայնագրությունը: «Մեր մոդելները հասել են մարդու նման ճշգրտության», - ասում է հետազոտության հեղինակ Հաննես Դիմերլինգը:
Մոդելը վերլուծել է ձայնը և որոշել մարդու տրամադրությունը՝ օգտագործելով նեյրոնային ցանցերը: Օգտագործելով խորը նեյրոնային ցանցեր (DNN), նա վերլուծել է հաճախականությունը և բարձրությունը, և օգտագործելով կոնվոլյուցիոն նեյրոնային ցանցեր (CNN), մոդելը սովորել է որոշել զգացմունքները ձայնի ռիթմի և հյուսվածքի միջոցով: Վերջապես, հիբրիդային մոդելը (C-DNN) հնարավորություն տվեց ստեղծել տեսողական սպեկտրոգրամ՝ զգացմունքների կանխատեսման համար:
Դիմերլինգի խոսքով՝ ի վերջո մոդելը ճշգրիտ է պարզել զրուցակցի տրամադրությունը։ «Եթե մոդելները գերազանցեին մարդկանց, դա կարող է նշանակել, որ կարող են լինել օրինաչափություններ, որոնք մենք չենք ճանաչում», - նշել է գիտնականը:

Специалисты из Германии создали модель искусственного интеллекта (ИИ), которую научили точно распознавать эмоции человека по его голосу. Исследование было опубликовано в журнале Frontiers in Psychology.
Ученые выяснили, что для определения настроения модели потребовалась 1,5-секундная запись его речи. «Наши модели достигли точности, аналогичной человеческой», — заявил автор исследования Ханнес Димерлинг.
Модель анализировала голос и определяла настроение человека с помощью нейросетей. Посредством глубоких нейронных сетей (DNN) она анализировала частоту и высоту тона, с помощью сверточных нейросетей (CNN) модель научилась определять эмоции по ритму и текстуре голоса. Наконец, гибридная модель (C-DNN) позволила выстраивать визуальную спектрограмму для прогнозирования эмоций.
По словам Димерлинга, в итоге модель оказалась настолько же корректной, насколько точен обычный человек при определении настроения собеседника. «Если бы модели превзошли в этом людей, это могло бы означать, что могут существовать закономерности, которые мы не распознаем», — заметил ученый.