Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ՌԴ արտգործնախարարության հատուկ դեսպան Պավել Կնյազեւի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների ադրբեջանական տարբերակը։
Ըստ ադրբեջանական APA գործակալության՝ Բայրամովը պնդել է, որ «խաղաղ» գործընթացին խոչընդոտում են նոր մարտահրավերներ ստեղծող մի շարք քայլեր, դրանց թվում՝ տարածաշրջանից հեռու գտնվող պետությունների՝ իրենց միակողմանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում պարտադրելու փորձերը։
«Ընդգծվել է, որ այս առումով հստակ ներկայացվել է Ադրբեջանի դիրքորոշումն ապրիլի 5-ին նախատեսված ԵՄ-Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ համաժողովի անցկացման առնչությամբ, որը տեղի է ունենալու նման անթափանց և ոչ ներառական միջավայրում, շեշտվել են նաև ադրբեջանական կողմի մտավախություններն առ այն, որ նման նախաձեռնությունները կարող են Հայաստանին մղել ռեւանշիստական տրամադրություններով նոր սադրանքների»,- հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցը։
Բաքվի մտահոգությունը պայմանավորված է Հայաստանի նկատմամբ նոր ագրեսիայի դեպքում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու՝ արևմտյան երկրների սպառնալիքներով։

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на встрече с послом по особым поручениям МИД России Павлом Князевым представил азербайджанский вариант процессов в регионе.
Как сообщает АПА, министр Джейхун Байрамов заявил, что «мирному» процессу препятствует ряд шагов, создающих новые вызовы, в том числе попытки государств, расположенных вдали от региона, проецировать свою одностороннюю позицию на регион.
«Было подчеркнуто, что в этом направлении отчетливо выражены позиция Азербайджана относительно организации совместной конференции ЕС-Армения-США, которая состоится 5 апреля этого года в столь непрозрачной и неинклюзивной среде, а также опасения азербайджанской стороны, что такие инициативы могут побудить к новым провокациям Армению, где преобладают реваншистские настроения», - цитирует издание.
Напомним, что беспокойство Баку связано с угрозами западных стран применить санкции к Азербайджану в случае новой агрессии.