Տեղեկատվության հսկողության կազմակերպությունը հետաքննություն է անցկացնում Բրիտանական թանգարանի նկատմամբ՝ իր հավաքածուում որոշ առավել կարևոր իրերի չափազանց գաղտնիության մասին հայտարարության հիման վրա։ Խոսքը վերաբերում է եթովպական զոհասեղանների սրբազան գրություններով տախտակներին (տաբոտներին), որոնք ավելի քան 150 տարի թաքուն պահվում են թանգարանում՝ հանրության տեսադաշտից հեռու, գրում է The Guardian-ը:
Փայտե և քարե 11 տախտակները, որոնք թանգարանի խոստովանությամբ, գողացել են բրիտանացի զինվորները 1868 թվականին Մաքդալայի ճակատամարտից հետո, երբեք չեն ներկայացվել հանրային ցուցադրության և այնքան սուրբ են համարվում, որ նույնիսկ թանգարանի հսկիչներին և հոգաբարձուներին է արգելված դիտել դրանք:
Դրանց Եթովպիա վերադարձնելու կոչեր վաղուց են եղել, իսկ 2019 թվականին այդ երկրի մշակույթի նախարարն այցելել է թանգարան և պահանջել վերադարձնել դրանք։
Արշավի մասնակիցներն այժմ բողոք են ներկայացրել Տեղեկատվության հանձնակատարի գրասենյակ (ICO)՝ պնդելով, որ թանգարանը չի բացահայտել տաբոտների վերաբերյալ ներքին քննարկումների հիմնական մանրամասները՝ ի պատասխան տեղեկատվության ազատության մասին հայցադիմումի:

Агентство по надзору за информацией проводит расследование в отношении Британского музея в связи с заявлениями о чрезмерной секретности некоторых из наиболее важных предметов своей коллекции – группы священных эфиопских алтарных скрижалей (таботов), которые были скрыты от посторонних глаз в музее более 150 лет, пишет The Guardian.
11 скрижалей из дерева и камня, которые, по признанию музея, были похищены британскими солдатами после битвы при Макдале в 1868 году, никогда не выставлялись на всеобщее обозрение и считаются настолько священными, что даже кураторам и попечителям музея запрещено их осматривать.
Долгое время звучали призывы вернуть их в Эфиопию, а в 2019 году министр культуры страны, посетивший музей, потребовал их возвращения.
В настоящее время участники кампании подали жалобу в Офис Уполномоченного по информации (ICO), утверждая, что музей не раскрыл ключевые детали внутренних дискуссий о таботах в ответ на запрос о свободе информации.