Ծովային ճանապարհով նավթի համաշխարհային մատակարարումները հուլիսին նվազել են Ռուսաստանի հիմնական նավահանգիստներից արտահանման զգալի կրճատման պատճառով: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով լցանավերի դիտարկման տվյալներին։
Պարբերականի տվյալներով, անցյալ ամիս նավթի համաշխարհային մատակարարումները նվազել են օրական մոտավորապես 586 հազար բարելով։ Ռուսաստանի արևմտյան նավահանգիստներից արտահանումը նվազել է մինչև վերջին 19 ամսվա նվազագույն ցուցանիշը՝ օրական մոտ 1,8 մլն բարել: Դա զգալիորեն ցածր է հունիսյան՝ 2,2 մլն բարել, ցուցանիշից։
Մատակարարումների նվազում է նկատվել ոչ միայն Ռուսաստանում, այլև Բրազիլիայում, Վենեսուելայում և Քաթարում։ Սակայն Սաուդյան Արաբիայից (օրական մինչև 5,8 միլիոն բարել) և ԱՄՆ-ից (մինչև 4,4 միլիոն) արտահանման աճը մասամբ փոխհատուցել է այս անկումը:
Գործակալությունն ընդգծում է, որ Չինաստան մատակարարումների ընդհանուր ծավալը նվազել է օրական ավելի քան 1,4 միլիոն բարելով, ինչը մեկ տարվա ընթացքում ամենալուրջ անկումն է եղել։ Հուլիսին Չինաստան հիմնական արտահանողները եղել են Իրաքը, Սաուդյան Արաբիան և Ռուսաստանը։
Միաժամանակ, Kpler վերլուծական ընկերության տվյալներով, Ռուսաստանի Կոզմինո նավահանգստից ESPO նավթի առաքման միջին օրական ցուցանիշը հասել է օրական 945 հազար բարելի։ Սա 10%-ով բարձր է հունիսի ցուցանիշից և 7,6%-ով ավելի է, քան 2022 թվականի հուլիսի ցուցանիշը։ Այս արտահանման հիմնական մասը (83%) ուղղվել է Չինաստան:
«Ռուսաստանը բարելավում է OPEC+-ի արդյունահանման նպատակային ցուցանիշի համապատասխանությունը, ինչպես նաև  նավթավերամշակման ներքին վերականգնում է նկատվում, ինչը կարող է կրճատել արտահանվող նավթի ծավալը», - նշել է պարբերականը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հյուսիսային ծովում նավթի և գազի արդյունահանումը կարող է բազմակի բարձրացնել ջրային միջավայրի աղտոտվածության մակարդակը, ինչն ազդում է ծովային կյանքի բազմազանության վրա։ Էսեքսի համալսարանի բրիտանացի գիտնականները պարզել են, որ հորատման հարթակներից 500 մետր հեռավորության վրա տեսակների բազմազանությունը կրճատվել է 28%-ով, իսկ աղտոտող նյութերի և ծանր մետաղների մակարդակը զգալիորեն աճել է։

Мировые поставки нефти морским путем снизились в июле на фоне значительного сокращения экспорта из ключевых российских портов. Об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на данные отслеживания танкеров.
По информации издания, глобальные поставки нефти уменьшились примерно на 586 тыс. баррелей в сутки в прошлом месяце. Экспорт из западных портов России упал до 19-месячного минимума, составив около 1,8 млн баррелей в день. Это значительно ниже июньского показателя в 2,2 млн баррелей.
Снижение поставок наблюдалось не только в России, но и в Бразилии, Венесуэле и Катаре. Однако увеличение экспорта из Саудовской Аравии (до 5,8 млн баррелей в сутки) и США (до 4,4 млн) частично компенсировало это падение.
Агентство подчеркивает, что общий объем поставок в Китай сократился более чем на 1,4 млн баррелей в день, что стало самым серьезным падением за год. Основными экспортерами в Китай в июле были Ирак, Саудовская Аравия и Россия.
При этом, по данным аналитической компании Kpler, среднесуточный показатель отгрузок нефти ESPO из российского порта Козьмино достиг 945 тыс. баррелей в сутки. Это на 10% выше уровня июня и на 7,6% больше, чем в июле 2022 года. Основная доля этого экспорта (83%) пришлась на Китай.
«Россия улучшает соблюдение целевого показателя добычи ОПЕК+, а также наблюдается восстановление внутренней нефтепереработки, что может сократить объемы экспортируемой нефти», — отметило издание.
До этого стало известно, что добыча нефти и газа в Северном море может многократно повысить уровень загрязнения водной среды, что сказалось на разнообразии морской жизни. Британские ученые из Эссекского университета установили, что в пределах 500 метров от буровых платформ видовое разнообразие сократилось на 28%, а уровень загрязняющих веществ и тяжелых металлов значительно вырос.