Ղազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի եղբորորդին՝ Կայրաթ Սաթիբալդուլին, պետությանը կվերադարձնի ավելի քան 50 միլիարդ տենգեի (ավելի քան 104 միլիոն դոլար) ակտիվներ։ Ըստ Tengrinews.kz-ի՝ դրա մասին հայտնել է Գլխավոր դատախազության ակտիվների վերականգնման կոմիտեն։
Կոմիտեում աշխատում են դատական համաձայնագրի պայմանների կատարման ուղղությամբ, ըստ որի Սաթիբալդուլին կխոստովանի մեղքը և ապօրինի ձեռք բերված ակտիվները կվերադարձնի պետությանը: Նշվում է, որ 50 միլիարդ տենգեից այսօրվա դրությամբ 18 միլիարդ տենգեի ակտիվներն արդեն վերադարձվել են։ Դրանց թվին են պատկանում երկու խոշոր բիզնես կենտրոններ Ալմաթիում, կոմերցիոն անշարժ գույք և էլիտար տուն մեր երկրի մայրաքաղաքի հեղինակավոր տարածքում:
Միաժամանակ Սաթիբալդուլիից խուզարկությունների ժամանակ առգրավված 95 հազար դոլարը փոխանցվել է պետական հատուկ հիմնադրամին։
Բացի դրանից, պետությանը վերադարձվել են հարյուր միլիոնավոր տենգե արժողությամբ զարդեր, բրենդային ժամացույցներ, բացառիկ զարդեր, կոլեկցիոն մետաղադրամներ և 174 հատ պերճանքի այլ առարկաներ: ԱՄԷ-ից վերադարձվել են շքեղ Rolls-Royce Cullinan և Aston Martin ավտոմեքենաների տեսքով ակտիվներ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 192 միլիոն տենգե։
Նշվում է նաև, որ Ֆրանսիայում, ԱՄԷ-ում, Թուրքիայում և Ռուսաստանում, 33 միլիարդ տենգե ընդհանուր գումարով Սաթիբալդյուլիին և նրա մերձավորներին պատկանող օտարերկրյա անշարժ գույքի փոխանցումն ավարտման փուլում է։

Племянник бывшего президента Казахстана Нурсултана Назарбаева Кайрат Сатыбалдыулы вернет государству еще активы на сумму более 50 миллиардов тенге (более 104 млн. долларов). Об этом сообщили в комитете по возврату активов Генеральной прокуратуры, передает Tengrinews.kz.
Сообщается, что комитетом ведется работа по исполнению Сатыбалдыулы условий процессуального соглашения о признании вины и возврате незаконно приобретенных активов.
«С учетом оценки общая сумма этих активов превышает 50 миллиардов тенге. На сегодня уже возвращены активы на 18 миллиардов тенге. В их число входят два крупных бизнес-центра в Алматы, коммерческая недвижимость и элитный дом в престижном районе столицы нашей страны», - говорится в сообщении.
В специальный государственный фонд перечислено 95 тысяч долларов, изъятых у Сатыбалдыулы в ходе обысков.
Кроме того, государству возвращены ювелирные изделия, брендовые часы, эксклюзивные драгоценности, коллекционные монеты и иные предметы роскоши (в количестве 174 наименований) на сотни миллионов тенге. Из ОАЭ возвращены активы в виде люксовых автомашин марки Rolls-Royce Cullinan и Aston Martin общей стоимостью 192 миллиона тенге.
На стадии окончания передачи находится зарубежное недвижимое имущество во Франции, ОАЭ, Турции и России, принадлежащее Сатыбалдыулы и его близким лицам, на общую сумму 33 миллиарда тенге.