Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը լրացուցիչ 50 մլն եվրո կհատկացնի վիրավոր ուկրաինացի զինվորների բուժման համար, տեղեկացրել է ntv-ն։
«Մենք շարունակում ենք ամուր կանգնել Ուկրաինայի կողքին»,- ասել է ֆինանսների դաշնային նախարար Քրիստիան Լինդները։
«Շնորհիվ այդ որոշման, որը մենք հիմա կայացրել ենք, մենք ստեղծում ենք անվտանգություն Գերմանիայում անհրաժեշտ բուժման համար»,- ավելացրել է նա։
ՆԳՆ ղեկավար Նենսի Ֆեզերի խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ Գերմանիան տարհանել է 1 173 ծանր վիրավոր եւ վնասված ուկրաինացի զինվորի եւ քաղաքացիական անձանց եւ նրանց օգնություն է ցուցաբերել գերմանական հիվանդանոցներում։
«Այդ օգնությունը մարդասիրական ակտ է, եւ մենք կշարունակենք ցուցաբերել այն ամբողջ ուժով»,- ասել է նա։
Ապագայում պատերազմում վիրավորվածների ստացիոնար բուժման ծախսերի մասին, առանց բյուրոկրատական ընթացակարգերի, կհոգա դաշնային վարչական գերատեսչությունը։

Федеральное правительство Германии выделяет дополнительные 50 миллионов евро на лечение раненых украинских солдат, сообщает ntv.
«Мы продолжаем твердо стоять на стороне Украины», – заявил федеральный министр финансов Кристиан Линднер.
«Благодаря этому решению, которое мы сейчас нашли, мы создаем безопасность для необходимого медицинского лечения в Германии», – добавил он.
По словам главы МВД Нэнси Фезер, на сегодняшний день Германия эвакуировала 1173 тяжелораненых и травмированных украинских солдат и гражданских лиц и оказала им помощь в немецких больницах.
«Эта помощь является гуманным актом – и мы продолжаем оказывать ее изо всех сил», – говорит она.
В будущем расходы на стационарное лечение раненых на войне будут обрабатываться и оплачиваться без бюрократических процедур Федеральным ведомством администрации.