Հունգարիայի հետախուզական ծառայությունները մի քանի հարցաքննություններ են անցկացրել Բուդապեշտում գտնվող BAC Consulting ընկերության գործադիր տնօրենի մասնակցությամբ, որը կապված է մահացու փեյջերների պայթյունների հետ, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով Հունգարիայի կառավարությանը:
Հունգարիայի հետախուզական ծառայություններն իրենց հետաքննությունն են անցկացնում չորեքշաբթի օրվանից և մի քանի անգամ հարցազրույց են վերցրել ընկերության գործադիր տնօրեն Բարսոնի-Արսիդիակոնոյից, ասվում է Հունգարիայի կառավարության միջազգային մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։ Հայտարարությունը մեջբերել է Հունգարիայի հետախուզական գործակալություններից մեկի՝ Սահմանադրության պաշտպանության գրասենյակի (AH) հայտարարությունը:
Սահմանադրության պաշտպանության գրասենյակը կրկնեց կառավարության ավելի վաղ արված հայտարարությունը, որտեղ ասվում էր, որ զանգվածային ռմբակոծություններում օգտագործված փեյջեր սարքերը երբեք չեն գտնվել Հունգարիայում:
Վարչապետ Վիկտոր Օրբանի կառավարությունը նաև ավելի վաղ հայտարարել էր, որ BAC Consulting-ը «առևտրային և միջնորդ ընկերություն է, որը չունի արտադրական կամ այլ օբյեկտներ Հունգարիայում»:
Թայվանի Gold Apollo-ն այս շաբաթ ասաց, որ լիբանանյան ռմբակոծությունների ժամանակ օգտագործված փեյջերի մոդելները պատրաստվել են BAC Consulting-ի կողմից՝ հավելելով, որ այն միայն լիցենզավորել է իր ապրանքանիշը ընկերությանը և ներգրավված չի եղել սարքերի արտադրության մեջ: 49-ամյա Քրիստիանա Բարսոնի-Արսիդիակոնոն՝ իտալա-հունգարացի գործադիր տնօրենը և BAC Consulting-ի սեփականատերը, այս շաբաթվա սկզբին NBC News-ին ասել է, որ ինքը կապ չունի փեյջերների բիզնեսի հետ և «պարզապես միջնորդ է»:

Венгерские спецслужбы провели несколько допросов с участием генерального директора базирующейся в Будапеште компании BAC Consulting, связанной со смертельными взрывами пейджеров, сообщает Reuters со ссылкой на правительство Венгрии.
Венгерские спецслужбы проводят свое расследование со среды и несколько раз брали интервью у гендиректора компании Барсони-Арчидьяконо, говорится в заявлении международной пресс-службы венгерского правительства. В заявлении цитируется утверждение Управления по защите конституции (AH), одного из разведывательных ведомств Венгрии.
АН повторила более раннее заявление правительства, в котором говорилось, что пейджерные устройства, использованные при массовых взрывах, никогда не находились в Венгрии.
Правительство премьер-министра страны Виктора Орбана ранее также заявляло, что BAC Consulting является «торгово-посреднической компанией, у которой нет производственных или других объектов в Венгрии».
Тайваньская компания Gold Apollo заявила на этой неделе, что модели пейджеров, использовавшихся при взрывах в Ливане, были изготовлены компанией BAC Consulting, добавив, что она только лицензировала свой бренд для компании и не участвовала в производстве устройств. 49-летняя Кристиана Барсони-Арчидиаконо итало-венгерский генеральный директор и владелица BAC Consulting, рассказала NBC News ранее на этой неделе, что она не имеет отношения к производству пейджеров и была «всего лишь промежуточным звеном».