ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը և Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը շաբաթ և կիրակի կայացած բազմաթիվ հեռախոսազրույցների ընթացքում քննարկել են Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման միջև հակամարտությունը, հաղորդում է Իսրայելի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Հեռախոսազրույցների ընթացքում Օսթինին տեղեկացրել են Բեյրութին իսրայելական հարվածի մասին, որի հետևանքով սպանել է «Հեզբոլլահի» հրամանատար Իբրահիմ Աքիլը, նշվում է հաղորդման մեջ։
Նրանք նաև քննարկել են Իսրայելի «պաշտպանական դիրքը և «Հեզբոլլահի» բազմաթիվ հրթիռային հարձակումների դեմ գործողությունները»:
Զրույցի ընթացքում Գալանտն իր ամերիկացի գործընկերոջը հայտարարել է, որ Իսրայելի նպատակը «երկրի հյուսիսային համայնքներին իրենց տները վերադառնալու հնարավորությունն ապահովելն է»։

Министр обороны США Ллойд Остин и министр обороны Израиля Йоав Галлант обсудили конфликт Израиля с ливанским движением «Хезболлах» в ходе многочисленных телефонных разговоров в субботу и воскресенье, сообщает пресс-служба правительства Израиля.
Во время телефонных разговоров Остин был проинформирован об израильском ударе по Бейруту, в результате которого был ликвидирован командир «Хезболлах» Ибрагим Акиль, отмечается в сообщении.
Кроме того, они обсудили «оборонительную позицию Израиля и операции против множественных ракетных обстрелов со стороны «Хезболлах»».
В ходе беседы Галлант заявил американскому коллеге, что цель Израиля состоит в том, чтобы «обеспечить северным общинам страны возможность вернуться в свои дома».