ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը հանրապետական մրցակցից առաջ է անցել 5 տոկոսային կետով։ Այս մասին վկայում են NBC News-ի հարցման արդյունքները։
Հարցին, թե ինչպես են նրանք վերաբերվում Հարիսին այն բանից հետո, երբ նա դարձել է նախագահի թեկնածու, 1 000 գրանցված ընտրողների 48 տոկոսը պատասխանել է՝ դրական, հուլիսի 32 տոկոսի համեմատ, սա NBC-ի հարցմանը ենթարկված քաղաքական գործիչների վարկանիշի ամենամեծ թռիքն է ՋորջԲուշ-կրտսերի նախագահությունից ի վեր, 2001թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչություններից հետո։
Պատասխանելով Թրամփի մասին հարցին՝ հարցվողների 40 տոկոսն ասել է, որ նրան դրական է վերաբերվում հուլիսի 38 տոկոսի համեմատ, տեղեկացրել է հեռուստաալիքը։ Հարցումը, որն իրականացվել է սեպտեմբերի 13-17-ին, ունի 3 տոկոսային կետի վրիպանք։
CBS News-ի առանձին հարցումը եւս ցույց է տվել, որ Հարիսը Թրամփից առաջ է անցնում 4 տոկոսային կետով, վրիպանքը պլյուս-մինուս 2 տոկոսային կետ է։
Այս արդյունքներն ընդհանուր առմամբ համապատասխանում են այլ ազգային հարցումներին, այդ թվում Reuters/Ipsos-ի իրականացրած հարցմանը, որոնք վկայում են լարված պայքարի մասին նոյեմբերի 5-ի ընտրությունների նախաշեմին։
Յուրաքանչյուր նահանգում ընտրողների կոլեգիայի քվեարկության արդյունքներն են որոշելու հաղթողին, ընդ որում՝ կարեւոր դեր, հավանաբար, խաղալու են մի քանի նահանգներ, որտեղ կայանալու են վճռական մարտերը։
CBS-ի հարցման մեջ, որն անցկացվել է սեպտեմբերի 18-20-ին 3 129 գրանցված ընտրողների շրջանում,  Հարիսը բարձրացել է 2 տոկոսային կետով այն բանից հետո, երբ օգոստոսին ձայները բաժանվել էին 50-ը 50-ի, շնորհիվ Հարիսի ելույթի սեպտեմբերի 10-ի բանակռվում եւ դրական տնտեսական նորությունների։

Вице-президент США Камала Харрис опережает своего конкурента-республиканца Дональда Трампа на 5 процентных пунктов. Об этом свидетельствуют результаты опроса NBC News
Опрос показал, что респонденты стали относиться к ней более благосклонно с тех пор, как она стала кандидатом в президенты от Демократической партии.
На вопрос о том, как они относятся к Харрис после того, как она стала номинантом, 48% из 1000 зарегистрированных избирателей ответили, что положительно, по сравнению с 32% в июле – это самый большой скачок среди рейтингов политиков, опрошенных NBC, со времен роста приверженности к президенту Джорджу Бушу-младшему после терактов 11 сентября 2001 года.
Отвечая на вопрос о Трампе, 40% опрошенных сказали, что относятся к нему положительно, по сравнению с 38% в июле, сообщает телеканал. Опрос, проведенный 13-17 сентября, имеет погрешность в 3 процентных пункта.
Отдельный опрос CBS News также показал, что Харрис опережает Трампа на 4 процентных пункта, среди тех, кто намерен голосовать, с погрешностью плюс-минус 2 процентных пункта.
Эти результаты в целом соответствуют другим недавним национальным опросам, в том числе проведенным Reuters/Ipsos, которые свидетельствуют о напряженной борьбе в преддверии выборов 5 ноября.
В то время как общенациональные опросы дают важные сигналы о взглядах электората, результаты голосования Коллегии выборщиков в каждом штате определяют победителя, причем ключевую роль, вероятно, играют несколько штатов, где состоятся решающие баталии.
В опросе CBS, проведенном 18-20 сентября среди 3 129 зарегистрированных избирателей, Харрис поднялась на 2 процентных пункта после того, как в августе голоса разделились 50 на 50, благодаря ее выступлению на дебатах 10 сентября и положительным экономическим новостям.