Բանգլադեշի նախկին վարչապետ Շեյխ Հասինայի դեմ մեղադրանքների թիվը շարունակում է աճել և ներկայումս կազմում է 198, հաղորդում է The Daily Star-ը:
Ըստ հրապարակման՝ քաղաքական գործիչը մեղադրվում է 177 սպանության, մարդկության դեմ 11 հանցագործության և ցեղասպանության, առևանգումների, ինչպես նաև ընդդիմության կողմնակիցների վրա հարձակումների մեջ։ Իշխանությունները հետաքննում են մեղադրանքները հուլիս և օգոստոս ամիսներին հարյուրավոր հակակառավարական ցուցարարների մահվան կապակցությամբ համազգային հետաքննության շրջանակներում: Մեղադրանքները պնդում են, որ հուլիսի 15-ից օգոստոսի 5-ը Շեյխ Հասինայի և իշխող «Ավամի լիգա» կուսակցության այլ առաջնորդների ու ակտիվիստների հրահանգով ոստիկանությունն անկանոն կրակ է բացել ցուցարարների վրա, ինչի հետևանքով բազմաթիվ զոհեր են եղել:
Նմանատիպ մեղադրանքներ են առաջադրվել մի քանի տասնյակ այլ անձանց, այդ թվում՝ նախկին արտգործնախարար Հասան Մահմուդի, ներքին գործերի նախկին նախարար Ասադուզաման Խանի և արդարադատության նախարարության ղեկավար Անիսուր Ռահմանի նկատմամբ։ Մեղադրյալների թվում են նաև նախկին գլխավոր նախարարի քույրը՝ Շեյխ Ռեհանան, որդին՝ Սաջիբ Վազեդ Ջոյը և դուստրը՝ Սայմա Վազեդը:
Ըստ Բանգլադեշի իշխանությունների՝ Շեյխ Հասինայի դեմ բազմաթիվ մեղադրանքները տարբեր հանցագործությունների համար պետք է ծառայեն քաղաքական գործչին անհապաղ պատասխանատվության ենթարկելու Միջազգային քրեական դատարանում (ICC):

Количество обвинений в различных тяжких преступлениях, выдвинутых против бывшего премьер-министра Бангладеш Шейх Хасины, продолжает расти и в настоящее время составляет 198. Об этом сообщила газета The Daily Star.
По данным издания, политик обвиняется в 177 убийствах, 11 преступлениях против человечности и в геноциде, похищениях людей, а также в нападении на сторонников оппозиции. По данным обвинениям власти проводят следственные действия в рамках проводимого по всей стране расследования инцидентов, связанных с гибелью сотен участников антиправительственных протестов в июле-августе. В обвинениях утверждается, что с 15 июля по 5 августа по приказу Шейх Хасины, а также других лидеров и активистов правящей партии «Авами лиг» полиция открывала беспорядочный огонь по участникам протестов, что привело к многочисленным жертвам.
Аналогичные обвинения предъявлены еще нескольким десяткам лиц, включая бывшего главу МИД Хасана Махмуда, экс-министра внутренних дел Асадуззамана Хана и возглавлявшего министерство юстиции Анисура Рахмана. Среди обвиняемых также сестра бывшего главы правительства Шейх Рехана, сын - Саджиб Вазед Джой и дочь - Сайма Вазед.
По мнению властей Бангладеш, многочисленные обвинения Шейх Хасины в различных преступлениях должны послужить скорейшему привлечению политика к ответственности в Международном уголовном суде (МУС).