Հյուսիսային Կորեան «շատ կարևոր փորձարկում» է իրականացրել՝ երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հրամանով միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի արձակմամբ։ Այս մասին հայտնում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA)՝ նշելով, որ արձակման կարևորությունն այն է, որ այն «թարմացրել է ռազմավարական հրթիռների հզորության ռեկորդը»։
Փորձարկման հրապարակում ելույթ էց ունեցել ժողովրդական հանրապետության ղեկավարը. «Այս արձակումն արդար և լիովին օրինական ռազմական միջոց է, որը ցույց է տալիս մեր վճռականությունը՝ պատասխանելու թշնամիներին, որոնք սպառնում են հանրապետության անվտանգությանը և վերջերս միտումնավոր վատթարացրել են անվտանգության իրավիճակը տարածաշրջանում», - ասել է Կիմ Չեն Ընը։ «Վստահեցնում եմ ձեզ, որ ԿԺԴՀ-ն ոչ մի դեպքում չի փոխի իր ուղին միջուկային զինված ուժերի հզորացման ուղղությամբ»:
Ժողովրդական հանրապետության ղեկավարի խոսքով՝ հրթիռային փորձարկումները տեղի են ունեցել ռազմավարական հարձակողական ուժերի ուժեղացման շրջանակներում։ Մասնավորապես, նա ուշադրություն է հրավիրել «թշնամիների վտանգավոր մեքենայություններին», այդ թվում՝ նրանց միջուկային դաշինքի ամրապնդմանն ուղղված, և ասել, որ այս հանգամանքները վկայում են ԿԺԴՀ միջուկային ուժերի հզորացման կարևորության մասին։
Սեուլում ենթադրվում էր, որ ԿԺԴՀ-ն կարող է նոր պինդ վառելիքի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ արձակել։ Սեպտեմբերին KCNA-ն հրապարակեց 12 առանցք ունեցող շարժական ցամաքային կայանի լուսանկարը: Արձակումն արձանագրվել է տեղական ժամանակով ժամը 07:10-ին Փհենյանի տարածքից դեպի Ճապոնական ծով:

North Korea has conducted a "very important test" by launching an intercontinental ballistic missile on the orders of the country's leader, Kim Jong Un. This was reported by the Korean Central News Agency (KCNA), noting that the importance of this launch is that it "renewed the record of the power of strategic missiles."
The North Korean leader gave a speech at the test square. "This launch is a just and fully legal military measure that demonstrates our determination to respond to enemies who threaten the security of the republic and have recently deliberately worsened the security situation in the region," Kim Jong Un said. "I assure you that the Democratic People's Republic of Korea [i.e. North Korea] will not change, under any circumstances, its course toward of strengthening its nuclear armed forces."
According to the leader of North Korea, the missile tests took place within the framework of strengthening the strategic offensive forces of the country. In particular, he drew attention to the "dangerous machinations of the enemies," including those aimed at strengthening their nuclear alliance, and said that these circumstances testify to the importance of strengthening North Korea's nuclear forces.
In South Korea, it was believed that the North could launch a new solid-fuel intercontinental ballistic missile. In September, KCNA had released a photo of a 12-axis mobile ground station in North Korea. The launch was recorded at 7:10am local time from the area of capital Pyongyang to the Sea of Japan.