Հյուսիսային Կորեան «շատ կարևոր փորձարկում» է իրականացրել՝ երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հրամանով միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի արձակմամբ։ Այս մասին հայտնում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA)՝ նշելով, որ արձակման կարևորությունն այն է, որ այն «թարմացրել է ռազմավարական հրթիռների հզորության ռեկորդը»։
Փորձարկման հրապարակում ելույթ էց ունեցել ժողովրդական հանրապետության ղեկավարը. «Այս արձակումն արդար և լիովին օրինական ռազմական միջոց է, որը ցույց է տալիս մեր վճռականությունը՝ պատասխանելու թշնամիներին, որոնք սպառնում են հանրապետության անվտանգությանը և վերջերս միտումնավոր վատթարացրել են անվտանգության իրավիճակը տարածաշրջանում», - ասել է Կիմ Չեն Ընը։ «Վստահեցնում եմ ձեզ, որ ԿԺԴՀ-ն ոչ մի դեպքում չի փոխի իր ուղին միջուկային զինված ուժերի հզորացման ուղղությամբ»:
Ժողովրդական հանրապետության ղեկավարի խոսքով՝ հրթիռային փորձարկումները տեղի են ունեցել ռազմավարական հարձակողական ուժերի ուժեղացման շրջանակներում։ Մասնավորապես, նա ուշադրություն է հրավիրել «թշնամիների վտանգավոր մեքենայություններին», այդ թվում՝ նրանց միջուկային դաշինքի ամրապնդմանն ուղղված, և ասել, որ այս հանգամանքները վկայում են ԿԺԴՀ միջուկային ուժերի հզորացման կարևորության մասին։
Սեուլում ենթադրվում էր, որ ԿԺԴՀ-ն կարող է նոր պինդ վառելիքի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ արձակել։ Սեպտեմբերին KCNA-ն հրապարակեց 12 առանցք ունեցող շարժական ցամաքային կայանի լուսանկարը: Արձակումն արձանագրվել է տեղական ժամանակով ժամը 07:10-ին Փհենյանի տարածքից դեպի Ճապոնական ծով:

КНДР провела «очень важное испытание», запустив межконтинентальную баллистическую ракету (МБР) по приказу лидера страны Ким Чен Ына. Об этом сообщило Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК), отмечая, что важность пуска состоит в том, что был «обновлен рекорд мощности стратегических ракет».
На месте испытаний руководитель народной республики выступил с речью. «Этот пуск - справедливая и полностью легитимная военная мера, которая показывает нашу решимость дать ответ врагам, которые угрожали безопасности республики и в последнее время намеренно усугубляли ситуацию в сфере безопасности в регионе, - заявил Ким Чен Ын. - Заверяю, что КНДР ни в коем случае не изменит курс на укрепление ядерных вооруженных сил». По словам руководителя народной республики, испытания ракеты прошли в рамках укрепления стратегических наступательных сил. В частности, он обратил внимание на «опасные происки врагов», в том числе направленные на укрепление их ядерного альянса, и сказал, что эти обстоятельства говорят о важности укрепления ядерных сил КНДР.
В Сеуле допускали, что КНДР могла запустить новую межконтинентальную баллистическую ракету на твердом топливе. В сентябре ЦТАК опубликовала фотографию 12-осной мобильной наземной пусковой установки. Пуск был зафиксирован в 07:10 по местному времени из района Пхеньяна в сторону Японского моря.