ԱՄՆ-ը պատրաստ է օգտագործել ցանկացած միջոց, ներառյալ միջուկային զենքը, Հարավային Կորեային պաշտպանելու համար, ասել է Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար Կիմ Յոն Հյոնի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։ «Մեր պարտականությունը զսպման ընդլայնման հարցում մնում է անփոփոխ։ Այն ապահովվում է ամերիկյան պաշտպանական միջոցների լայն ընտրությամբ՝ սովորական հրթիռային համակարգերից մինչեւ միջուկային եւ առաջավոր ոչ միջուկային սպառազինություններ»,- նշել է Օսթինը։
Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ Միացյալ Նահանգները վերականգնել է լայնածավալ զորավարժությունները Հարավային Կորեայի հետ, ինչը «կամրապնդի երկու պետությունների մարտունակությունը»։
ԱՄՆ-ը եւ Հարավային Կորեան ռազմավարական դաշնակիցներ են։ Այս ամռանը Սեուլը եւ Վաշինգտոնը ստեղծել են միջուկային հարցերի խորհրդատվական խումբ, որպեսզի համակարգեն հնարավոր ռազմական գործողություններն ի պատասխան Հյուսիսային Կորեայի սպառնալիքների։ Ապրիլին ԱՄՆ-ը եւ Հարավային Կորեան ընդունեցին Վաշինգտոնի հռչակագիրը, որում Սեուլը ստացել է ամերիկյան կողմի խոստումը՝ օպերատիվորեն գործադրելու «Դաշինքի ողջ ուժը», ներառյալ ատոմային զենքը, եթե Հյուսիսային Կորեան դիմի միջուկային հարձակման։

США готовы использовать любые средства, включая ядерное оружие, для защиты Южной Кореи, заявил глава Пентагона Ллойд Остин на совместной пресс-конференции с южнокорейским министром обороны Ким Ён Хёном. «Наше обязательство по расширенному сдерживанию остается непреклонным. Оно обеспечивается полным спектром американских оборонительных средств — от обычных ракетных систем до ядерных и передовых неядерных вооружений», — отметил Остин.
Он также сообщил, что Соединенные Штаты возобновили крупномасштабные военные учения с Южной Кореей, что «значительно укрепит боеготовность» двух государств.
США и Южная Корея являются стратегическими союзниками. Этим летом Сеул и Вашингтон создали консультативную группу по ядерным вопросам, чтобы скоординировать возможные военные действия в ответ на угрозы со стороны Северной Кореи. В апреле США и Южная Корея приняли Вашингтонскую декларацию, в которой Сеул заручился обещанием американской стороны оперативно задействовать «всю силу альянса», включая атомное оружие, в случае ядерного нападения со стороны КНДР.