Հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում զբաղվածության հնարավոր անկումը՝ «Հելեն» և «Միլթոն» փոթորիկների հետևանքով և Boeing-ի աշխատողների երկարատև գործադուլը կարող է ազդել նոյեմբերի 5-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում դեմոկրատ թեկնածու Քամալա Հարիսի շանսերի վրա: Այս մասին հայտնում է Financial Times (FT) թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Տնտեսագետները կարծում են, որ երկրի առաջիկա՝ զբաղվածության ցուցանիշների զեկույցը «կարող է լինել Ջո Բայդենի նախագահության վատագույններից մեկը»՝ ընտրություններից ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ ստվերելով «COVID-19-ից տպավորիչ տնտեսական վերականգնումը»։
Սպիտակ տան նախկին տնտեսական հարցերով խորհրդական Մարթա Գիմբելի խոսքերով, սա «կարող է դեռևս եղածներից ամենավատ զեկույցը լինել» նրանց համար, ովքեր կցանկանան տեսնել, որ ամերիկյան տնտեսությունը շատ լավ է: Այս իրավիճակը լավ չէ Հարիսի համար, ով պայքարում է «պահպանելու իր հեղինակությունը» տնտեսական հարցերում, ասվում է հրատարակության մեջ:
Համաձայն FT-ի վերջին հարցման, որն անցկացվել է Միչիգանի համալսարանի Սթիվեն Ռոսի բիզնեսի դպրոցի հետ համատեղ, ընտրողների 44%-ն ավելի մեծ վստահություն ունի նախագահի հանրապետական ​​թեկնածու Դոնալդ Թրամփի նկատմամբ՝ տնտեսությունը կարգավորելու համար: Հարիսին աջակցել է հարցվածների 43%-ը։

Возможное снижение показателей занятости в США в октябре из-за последствий ураганов «Хелен» и «Милтон», длительной забастовки работников корпорации Boeing может повлиять на шансы кандидата от Демократической партии Камалы Харрис на президентских выборах 5 ноября. Об этом сообщила газета Financial Times (FT) со ссылкой на источники.
Экономисты полагают, что ближайший отчет о показателях занятости в стране «может стать одним из самых худших за время президентства Джо Байдена» всего за несколько дней до выборов, затмив «впечатляющее восстановление экономики после COVID-19».
По словам бывшего экономического консультанта Белого дома Марты Гимбел, это «может быть просто худшим отчетом» для тех, кто хотел бы видеть американскую экономику очень успешной. Подобная ситуация не на руку Харрис, которая изо всех сил пытается «поддержать свой авторитет» в экономических вопросах, говорится в публикации.
Согласно последнему опросу, проведенному FT совместно со Школой бизнеса Стивена Росса при Мичиганском университете, 44% избирателей больше доверяют в управлении экономикой кандидату в президенты США от Республиканской партии Дональду Трампу. В поддержку Харрис выступили 43% респондентов.