Եվրոպական ընկերություններն՝ Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի ներմուծումն Ադրբեջանից մատակարարմամբ փոխարինելու վերաբերյալ համաձայնությանը չեն մոտենում, հայտարարել է Սլովակիայի պետական գազի գնորդ SPP ընկերությունը՝ հերքելով լրատվամիջոցների տեղեկությունները, ըստ որի գործարքը մոտ է կնքմանը:
Ռուսական գազը Ուկրաինայի տարածքով Եվրոպա արտահանելու վերաբերյալ Մոսկվայի և Կիևի միջև գործող հնգամյա համաձայնագիրն ավարտվում է տարեվերջին՝ ստիպելով ԵՄ-ին փնտրել գազի այլընտրանքային աղբյուրներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանից՝ միաժամանակ բանակցելով երթուղին բաց պահելու շուրջ:
Ռուսաստանը հայտարարել է, որ չնայած իր հարևանի հետ պատերազմին պատրաստ է շարունակել մատակարարումները Ուկրաինայի տարածքով, մինչդեռ Կիևը Մոսկվայի հետ գազի արտահանման շուրջ բանակցություններից հրաժարվել է:
Bloomberg գործակալությունը, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին, ավելի վաղ հայտնել էր, որ Հունգարիայի և Սլովակիայի ընկերությունները մոտ են Ադրբեջանից տարեկան 12-14 միլիարդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման պայմանագրի կնքմանը:
«Մենք պարբերաբար քննարկում ենք այդ թեման մեր գործընկերների հետ, սակայն SPP-ի մասնակցությամբ գազի մատակարարման պայմանագրի առաջիկա կնքման մասին տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում»,- ըստ Reuters-ի՝ ասված է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանական SOCAR էներգետիկ ընկերության երկու աղբյուրներ ևս խիստ նվազեցրել են հաղորդագրության կարևորությունը:

Европейские компании не приближаются к соглашению о замене импорта российского газа через Украину поставками из Азербайджана, заявила словацкая государственная компания-покупатель газа SPP, опровергнув сообщение СМИ о том, что сделка близка к заключению.
Действующее пятилетнее соглашение между Москвой и Киевом об экспорте российского газа через Украину в Европу истекает в конце года, что вынуждает Евросоюз искать альтернативные источники газа, в том числе из Азербайджана, одновременно ведя переговоры о сохранении маршрута открытым.
Россия заявила, что готова продолжать поставки через Украину, несмотря на войну с соседом, в то время как Киев отказался вести переговоры с Москвой об экспорте газа.
Агентство Bloomberg со ссылкой на осведомленные источники ранее сообщило, что компании из Венгрии и Словакии близки к подписанию контракта на поставку из Азербайджана 12–14 миллиардов кубометров газа в год.
«Мы регулярно обсуждаем эту тему с нашими партнерами, однако информация о предстоящем заключении контракта на поставку газа с участием SPP не соответствует действительности», — говорится в заявлении компании, распространенном агентством Reuters .
Два источника в азербайджанской энергетической компании SOCAR также преуменьшили значение сообщения.