Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունն առաջարկում է ներդնել քաղաքացիության հետ կապված գործերի կառավարման միասնական էլեկտրոնային համակարգ։ Այս մասին ԱԺ նիստում դեկտեմբերի 3-ին «Քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու և հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ ասաց ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։
Նրա խոսքով, այսօր բոլոր ընթացակարգերն ու գործընթացներն իրականացվում են թղթային տեսքով, ինչը բավականին թանկ արժե։ Ընդ որում՝ թե՛ ժամանակային, թե՛ ֆինանսական առումով։ «Համակարգը սպասարկելու է ինչպես տրման, այնպես էլ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու հետ կապված գործերը»,- պարզաբանեց Ղազարյանը։
Նա հավելեց, որ ԱԱԾ-ն, ՊՆ-ն, ՊԵԿ-ը և Ոստիկանությունն այսուհետ կգործեն միասնական էլեկտրոնային համակարգի շրջանակներում։
Փոխնախարարը նաև նշել է, որ բոլոր փախստականները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածները, չեն վճարելու ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու ծառայությունների համար։ Խոսքը, մասնավորապես, պետական տուրքի մասին է։

Министерство внутренних дел Армении предлагает  внедрить единую электронную систему управления делами, связанными с гражданством. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О гражданстве» и поправок в смежные законы заявил 3 декабря заместитель министра внутренних дел Армен Казарян.
По его словам, на сегодняшний день все процедуры и процессы реализуются в бумажной форме, что довольно-таки затратно. Причем и по времени, и по финансам. «Система будет обслуживать как дела, связанные с выдачей, так и дела, которые будут касаться отказа от гражданства Армении», - пояснил Казарян.
При этом он добавил, что Служба национальной безопасности, Министерство обороны, Комитет государственных доходов и Полиция отныне будут действовать в рамках единой электронной системы.
Замминистра также отметил, что все беженцы, в том числе насильственно перемещенные из Нагорного Карабаха, не будут платить за услуги по получению гражданства Республики Армения. Речь, в частности, идет о госпошлине.