Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու համար ԱՄՆ-ը նախ պետք է վաստակի Իրանի վստահությունը։ Այս մասին հայտնել է իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին։
«Հիմա իրավիճակը մի փոքր այլ է եւ շատ ավելի բարդ, քան նախորդ անգամ։ Մյուս կողմը (ԱՄՆ-ը) շատ բան ունի անելու մեր վստահությունը շահելու համար։ Առայժմ մենք ոչինչ չենք լսել, բացի գեղեցիկ խոսքերից, բայց դա ակնհայտորեն բավարար չէ»,- ասել է Արաղչին Sky News հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Իրանի իշխանությունները պատրաստ են լսել ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկները, սակայն ավելի շատ ջանքեր կպահանջվեն՝ Թեհրանին համոզելու սկսել միջուկային նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, հատկապես հաշվի առնելով 2015թ. Գործողությունների համապարփակ եւ համատեղ ծրագրի (ԳՀՀԾ) ճակատագիրը։

США необходимо сначала заслужить доверие Ирана, чтобы возобновить переговоры по иранской ядерной программе. Об этом заявил министр иностранных дел исламской республики Аббас Арагчи.
«Сейчас ситуация немного другая и гораздо сложнее, чем в прошлый раз. Другой стороне (США) необходимо многое сделать, чтобы заслужить наше доверие. Пока что мы не слышали ничего кроме красивых слов, но этого явно недостаточно», - указал Арагчи в интервью телеканалу Sky News.
По его словам, иранские власти готовы выслушать предложения нового президента США Дональда Трампа, но нужно будет приложить больше усилий, чтобы убедить Тегеран начать переговоры о заключении новой ядерной сделки, особенно, принимая во внимания судьбу Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) 2015 года.