Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները վերսկսելու համար ԱՄՆ-ը նախ պետք է վաստակի Իրանի վստահությունը։ Այս մասին հայտնել է իսլամական հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին։
«Հիմա իրավիճակը մի փոքր այլ է եւ շատ ավելի բարդ, քան նախորդ անգամ։ Մյուս կողմը (ԱՄՆ-ը) շատ բան ունի անելու մեր վստահությունը շահելու համար։ Առայժմ մենք ոչինչ չենք լսել, բացի գեղեցիկ խոսքերից, բայց դա ակնհայտորեն բավարար չէ»,- ասել է Արաղչին Sky News հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Իրանի իշխանությունները պատրաստ են լսել ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկները, սակայն ավելի շատ ջանքեր կպահանջվեն՝ Թեհրանին համոզելու սկսել միջուկային նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, հատկապես հաշվի առնելով 2015թ. Գործողությունների համապարփակ եւ համատեղ ծրագրի (ԳՀՀԾ) ճակատագիրը։

The US must first buy Iran's confidence in order to resume talks on Iran's nuclear program, Iranian foreign minister Abbas Araghchi said, Sky News reports.
"The situation is different and much more difficult than the previous time," Araghchi said in an interview with Sky News. "Lots of things should be done by the other side [i.e. the US] to buy our confidence… We haven't heard anything but the 'nice' word, and this is obviously not enough."
According to him, the Iranian authorities are ready to listen to the proposals of new US President Donald Trump, but more efforts will be needed to convince Tehran to start negotiations on a new nuclear agreement, especially given the fate of the 2015 nuclear deal—the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA).