ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասն ասել է, որ եվրոպացիները չեն կարողանա օգնել հրադադարի իրագործմանը երեք տարի տևող լայնածավալ պատերազմում, եթե Թրամփը իրենց չներառի բանակցային գործընթացում: Այս մասին նա ասել է AFP-ին տված հարցազրույցում Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ։
Թրամփը, ով, ինչպես սպասվում է, ուրբաթ օրն համաձայնագիր է ստորագրելու Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ՝ օգտակար հանածոների վերաբերյալ, հրաժարվել է Ուկրաինային անվտանգության ամերիկյան երաշխիքներ տրամադրել և ասել, որ դա եվրոպացիների խնդիրն է։
Կալասը նշել է, որ Ուկրաինայի հետ կապված ցանկացած գործարքի դեպքում եվրոպացիները պետք է մասնակցություն ունենան։
«Մենք պետք է մասնակցենք այս քննարկումներին: Կարծում եմ՝ առանց դրա մենք ոչինչ չենք կարող ապահովել»,- ասաց նա։
Չորեքշաբթի օրը Սպիտակ տանը ունեցած ելույթում Թրամփը նաև ասաց, որ Եվրամիությունը ստեղծվել է «Միացյալ Նահանգներին խաբելու» համար և հայտարարեց մաքսատուրքեր սահմանելու պլանների մասին՝ առևտրային դեֆիցիտը փակելու համար:
Կալասը Թրամփի մեկնաբանություններն անվանեց «ապշեցուցիչ» և ասաց, որ երկու կողմերը երկար ժամանակ կիսում են ընդհանուր արժեքները:
Կալասն ասաց, որ Եվրոպան «չի կարող լրացնել Ամերիկայի թողած բացը», բայց աշխարհը «նայում է մեզ»՝ տեսնելու, թե այլ ինչ կարող է անել:
«Ես զգում եմ, որ մենք պետք է մեծացնենք նաև մեր աշխարհաքաղաքական հզորությունը», - ասաց նա:
«Եթե Ամերիկան շրջվում է դեպի ներս, Եվրոպան՝ դեպի դուրս»,- հավելեց եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը։
Կալասը նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայի անվտանգության միակ արդյունավետ երաշխիքը կլինի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը։

Высокая представительница ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности Кая Каллас заявила, что европейцы не смогут помочь в реализации соглашения о прекращении огня в трехлетней полномасштабной войне, если Трамп не включит их в переговорный процесс. Об этом она сказала в интервью AFP во время визита в Вашингтон.
Трамп, который, как ожидается, в пятницу подпишет соглашение с президентом Украины Владимиром Зеленским по полезным ископаемым, отказался предоставлять Украине американские гарантии безопасности и заявил, что это дело европейцев.
Каллас сказала, что в любой сделке по Украине «европейцы должны быть на борту».
«Мы должны быть частью этих дискуссий. Я думаю, что без этого мы не сможем ничего обеспечить», – заявила она.
Трамп в своем выступлении в Белом доме в среду также заявил, что Европейский Союз был создан для того, чтобы «обмануть Соединенные Штаты», и заявил о планах тарифов, чтобы закрыть дефицит торгового баланса.
Каллас назвала высказывания Трампа «удивительными» и сказала, что обе стороны давно имеют общие ценности.
Каллас сказала, что Европа «не сможет заполнить пробел, который оставляет Америка», но мир «смотрит на нас» в вопросе, что еще она может сделать.
«Я чувствую, что нам нужно также увеличить нашу геополитическую силу», – сказала она.
«Если Америка вращается внутрь, то Европа вращается наружу», – добавила глава европейской дипломатии.
Каллас также отметила, что единственной действенной гарантией безопасности для Украины было бы членство в НАТО.