Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ մարտի 15-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի միջև, որի ընթացքում ամերիկյան կողմը տեղեկացրել է Կարմիր ծովի շրջանում հութիների ուժերի դեմ ռազմական գործողություններ սկսելու որոշման մասին։ Այս մասին ասված է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«Ի պատասխան ամերիկացի ներկայացուցչի կողմից ներկայացված փաստարկների, Լավրովն ընդգծել է բոլոր կողմերից ուժի կիրառման անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը և քաղաքական երկխոսության գնալու կարևորությունը՝ հետագա արյունահեղությունը բացառող լուծում գտնելու նպատակով։
Քննարկվել են նաև փետրվարի 18-ին Էր Ռիադում ՌԴ և ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված փոխըմբռնման իրականացման կոնկրետ ասպեկտները։

По инициативе американской стороны 15 марта состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с государственным секретарем США Марко Рубио, в ходе которого американская сторона проинформировала о принятом решении приступить к военной операции против сил хуситов в регионе Красного моря. Об этом говорится в сообщении МИД России.
«В ответ на изложенную американским представителем аргументацию С.В.Лавров подчеркнул необходимость немедленного прекращения применения силы всеми сторонами, важность для них вступления в политический диалог с целью нахождения решения, исключающего дальнейшее кровопролитие», - отмечается в сообщении.
Были также обсуждены конкретные аспекты реализации взаимопониманий, достигнутых на встрече высокопоставленных официальных лиц России и США 18 февраля в Эр-Рияде.