Երբ թշնամիները մոտեցել են Դամասկոսին, Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար Ասադը թռել է մասնավոր ինքնաթիռով կանխիկ փող, թանկարժեք իրեր եւ գաղտնի փաստաթղթեր դուրս բերելու համար, որոնք բացահայտում են նրա հարստության հետեւում գտնվող կորպորատիվ ցանցը, հայտնել է Reuters-ը:
Նախագահի գլխավոր տնտեսական խորհրդական Յաշար Իբրահիմը կազմակերպել է ինքնաթիռի վարձակալությունը՝ Ասադի արժեքավոր ունեցվածքը, հարազատներին, օգնականներին եւ նախագահական պալատի աշխատակիցներին Արաբական Միացյալ Էմիրություններ չորս չվերթով տեղափոխելու համար: «Իբրահիմը, որը ղեկավարում էր նախագահի տնտեսական եւ ֆինանսական տնօրինությունը, մեծ դեր է խաղացել կազմակերպությունների ցանցի ստեղծման գործում, որոնք Ասադն օգտագործում էր սիրիական տնտեսության հատվածները վերահսկելու համար՝ հաճախ հանդես գալով որպես նախկին կառավարչի ճակատ՝ համաձայն ԱՄՆ պատժամիջոցների ծանուցումների, ինչպես նաեւ սիրիացի տնտեսական փորձագետների եւ Ասադին մոտ կանգնած աղբյուրի»,- գրել է լրատվամիջոցը։ Reuters-ը նշել է, որ Embraer Legacy 600 ինքնաթիռը չորս անընդմեջ թռիչք է կատարել դեպի Սիրիա Ասադի տապալումից առաջ 48 ժամվա ընթացքում։ « C5-SKY օդանավը գրանցված է Գամբիայում։
Չորրորդ օդանավը դեկտեմբերի 8-ին օդ է բարձրացել ռուսական «Հմեյմիմ» ավիաբազայից, որը գտնվում է Լաթաքիայի մերձակայքում՝ Սիրիայի Միջերկրական ծովի ափին, համաձայն թռիչքների հետագծման տվյալների, արբանյակային պատկերների եւ ռազմաօդային ուժերի հետախուզության նախկին աղբյուրի»,- գրել է լրատվամիջոցը։
Ասադը նույն բազայից նույն օրը փախել է Ռուսաստան։ Սիրիայից Ասադի ակտիվների հեռացման գործողության մասին նախկինում չի հաղորդվել։
Reuters-ը զրուցել է 14 սիրիական աղբյուրների հետ, որոնք գիտեն այդ սխեման, այդ թվում՝ օդանավակայանի աշխատակիցների, հետախուզության եւ նախագահական գվարդիայի նախկին սպաների եւ Ասադի բիզնես ցանցին մոտ կանգնած անձի:
Լրատվական գործակալությունը նաեւ վերլուծել է Իբրահիմի անձնակազմի միջեւ WhatsApp-ի հաղորդագրությունները, թռիչքների հետագծի տվյալները, արբանյակային պատկերները եւ կորպորատիվ, ինքնաթիռների սեփականության գրանցամատյանները երեք մայրցամաքներում՝ զեկույց կազմելու համար այն մասին, թե ինչպես է Ասադի վստահված անձը կազմակերպել ինքնաթիռի անվտանգ անցումը:
«Ինքնաթիռում էին գտնվում սեւ պայուսակներ՝ առանց նշանների, կանխիկ փողով, որոնցում առնվազն 500 000 դոլար կար, ինչպես նաեւ փաստաթղթեր, նոութբուքեր եւ կոշտ սկավառակներ «Խմբի» մասին կարեւոր տեղեկատվությամբ, կոդային անվանում, որն Ասադը եւ Իբրահիմի գործընկերներն օգտագործել են կազմակերպությունների բարդ ցանցի նշմամբ, որն ընդգրկում է հեռահաղորդակցություններ, բանկային գործ, անշարժ գույք, էներգետիկա եւ գործունեության այլ տեսակներ»,- նշել է լրատվամիջոցը։

Когда враги приблизились к Дамаску, экс-президент Сирии Башар Асад воспользовался частным самолетом, чтобы вывезти наличные деньги, ценности и конфиденциальные документы, отражающие корпоративную сеть, стоящую за его богатством, утверждает агентство Reuters.
Главный экономический советник президента Яшар Ибрагим организовал аренду самолета для перевозки ценных активов Асада, родственников, помощников и персонала президентского дворца в Объединенные Арабские Эмираты четырьмя рейсами, согласно отчету об операции, собранному агентством из более чем десятка источников. «Ибрагим, который руководил экономическим и финансовым управлением президента, сыграл важную роль в создании сети организаций, которые Асад использовал для контроля над секторами экономики Сирии, часто выступая в качестве прикрытия для бывшего правителя, согласно уведомлениям о санкциях США, а также экспертам по экономике Сирии и одному источнику в окружении Асада», - пишет СМИ. Reuters отмечает, что самолет Embraer Legacy 600 совершил четыре последовательных рейса в Сирию за 48 часов до свержения Асада. «Самолет, бортовой номер которого C5-SKY, зарегистрирован в Гамбии. Четвертый самолет вылетел 8 декабря с российской военно-воздушной базы Хмеймим, расположенной недалеко от Латакии, на средиземноморском побережье Сирии, согласно записям слежения за полетом, спутниковому снимку и бывшему источнику разведки ВВС, непосредственно осведомленному об операции», - пишет СМИ.
Асад бежал в Россию в тот же день с той же базы. Об операции по вывозу активов Асада из Сирии ранее не сообщалось.
Агентство Reuters обратилось к 14 сирийским источникам, осведомленным об этой схеме, включая персонал аэропорта, бывших офицеров разведки и президентской гвардии, а также человека, входящего в деловую сеть Асада.
Информационное агентство также проанализировало переписку в WhatsApp между сотрудниками Ибрагима, данные отслеживания полетов, спутниковые снимки и реестры корпоративных и авиационных владельцев на трех континентах, чтобы составить отчет о том, как ближайшее доверенное лицо Асада организовало безопасный проход самолета.
«На борту самолета находились черные сумки без опознавательных знаков с наличными, в которых находилось по меньшей мере 500 000 долларов, а также документы, ноутбуки и жесткие диски с ключевой информацией о «Группе» - кодовом названии, которое Ассад и партнеры Ибрагима использовали для обозначения сложной сети организаций, охватывающей телекоммуникации, банковское дело, недвижимость, энергетику и другие виды деятельности», - утверждает СМИ.