Ամերիաբանկը 50 միլիոն եվրոյի Ռիսկի բաշխման շրջանակի (Risk Sharing Framework (RSF)) համաձայնագիր է ստորագրել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ՝ հայաստանյան ընկերությունների համար ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը բարելավելու նպատակով։ Համաձայնագրի ներքո ՎԶԵԲ-ը համաֆինանսավորելու է Ամերիաբանկի կողմից վարկառուներին տրամադրվող առանձին վարկերը։ Այս ֆինանսավորումը կօգնի հայկական ընկերությունների շրջանառու միջոցների կարիքների բավարարմանը, կաջակցի նրանց ընդլայնել իրենց գործունեությունը և բարձրացնել կլիմայի դիմակայունությունը։
Համաձայնագիրը ստորագրել են ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժը և Ամերիաբանկի ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը՝ Լոնդոնում ՎԶԵԲ-ի 2025թ․ Տարեկան ժողովի և Գործարար համաժողովի շրջանակներում։
Ռիսկի բաշխման շրջանակը ՎԶԵԲ-ի հիմնական ֆինանսավորման մեխանիզմներից մեկն է, որն ուղղված է տեղական մասնավոր ընկերությունների աջակցությանն ու նրանց զարգացմանը։ ՎԶԵԲ-ը գործընկեր բանկերին առաջարկում է ֆինանսավորվող կամ չֆինանսավորվող ռիսկի մասնակցության մեխանիզմներ՝ արտարժույթով կամ տեղական արժույթով համաֆինանսավորելով և երաշխավորելով գործընկեր բանկերի կողմից տրամադրվող վարկերը։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում խոշորագույն ինստիտուցիոնալ ներդրողներից է, որն արդեն իսկ իրականացրել է ավելի քան 2.5 միլիարդ եվրոյի ներդրումներ 224 ծրագրերի շրջանակներում: Նշված ներդրումների մեծ մասն ուղղվում է մասնավոր հատվածին։
Ամերիաբանկը Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն է՝ 1.3 տրլն ՀՀ դրամ ընդհանուր համախառն վարկային պորտֆելով, ներառյալ՝ 270 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալով ՓՄՁ համախառն պորտֆելը՝ 2024 թ. տարեկան արդյունքների համաձայն։

Ameriabank has signed a €50 million funded Risk Sharing Framework (RSF) agreement with The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) to facilitate Armenian firms’ access to finance. Under the RSF, the EBRD will co-finance individual loans provided by Ameriabank to eligible borrowers. These loans will support the working capital needs of Armenian businesses, help them expand their operations and improve their climate resilience.
The agreement was signed in London by Francis Malige, the EBRD’s Managing Director for Financial Institutions, and Hovhannes Toroyan, Ameriabank’s Chief Financial Officer, on the sidelines of the EBRD’s 2025 Annual Meeting and Business Forum.
The RSF is one of the EBRD’s core financing frameworks, dedicated to supporting and developing local private companies. The EBRD offers partner banks funded or unfunded risk participation mechanisms in foreign or local currency by co-financing and guaranteeing the partner bank’s loans to eligible companies.
The EBRD is one of the largest institutional investors in Armenia, having invested more than €2.5 billion in the country across 224 projects, with the majority of that investment going to the private sector.
Ameriabank is the largest lender to Armenia’s economy with a total gross loan portfolio of AMD 1.3 trillion, including an SME gross portfolio of AMD 270 billion, according to the 2024 year-end results.