Իրաքի վարչապետ Նուրի ալ-Մալիքին խիստ է արձագանքել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Իրաքի ներքին խնդիրների վերաբերյալ արած հայտարարություններին:
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Milliyet-ը, Իրաքի վարչապետը El-Hurra հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, թե իրենք չէին սպասում, ում Թուրքիան այս ձեւով կփորձի միջամտել Իրաքի ներքին խնդիրներին:
«Վերջին շրջանում հասկացանք, որ Թուրքիան հայտարարությունների միջոցով փորձում է միջամտել Իրաքի ներքին գործերին, ինչը մենք թույլ չենք տա: Թուրքիան մի դեր է ստանձնել, որը տարածաշրջանի համար փորձանք եւ ներքին պատերազմ է բերելու: Սակայն արդյունքում Թուրքիան է տուժելու, քանի որ այնտեղ մի շարք էթնիկ խմբեր են ապրում»,-ասել է Իրաքի վարչապետը:

Iraqi PM Nouri al-Maliki responded in a harsh manner to Turkish PM Recep Tayyip Erdogan’s statements made with respect to Iraq’s domestic matters.
In an interview with El-Hurra television, the Iraqi PM said they did not expect from Turkey to attempt to meddle in Iraq’s internal affairs in this way, Milliyet daily of Turkey informs.
“We came to understand in the recent period that Turkey is trying to interfere in Iraq’s domestic affairs, by way of announcements, and we will not allow this. Turkey has assumed a role which will bring calamity and civil war to the region. But Turkey will lose as a result, since several ethnic groups live there,” the Iraqi PM noted.