Դպրոցական ուսուցիչը Արեւմտյան Բենգալիայում, ստուգելով իր հաշիվը, պատահաբար հայտնաբերել է, որ միլիարդատեր է դարձել:
Պարիժատ Սախին, ով ակնկալում էր, որ իր հաշվեկշիռը կկազմի 10 հազար ռուփի (200 դոլար), իր հաշվին հայտնաբերել է աստղաբաշխական գումար` 490 միլիարդ ռուփի (9,8 միլիարդ դոլար):
Դա մի փոքր է զիջում Հնդկաստանի կրթության նախարարության ողջ տարեկան բյուջեին:
Սախիի աշխատավարձը կազմում է ամսական 35 հազար ռուփի (700 դոլար): Ապշահար մանկավարժը որեւէ կերպ չի կարողացել ուշքի գալ, նա զանգահարել է բանկ, որտեղ հաստատել են միլիարդատիրոջ իր կարգավիճակը:
Բայց նա երկար չի ուրախացել, գումարները նրա հաշվին պատահաբար էին հայտնվել: Բանկում չեն հայտնում, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել, բայց ասում են, որ հանկարծակի հարստացած հաճախորդը չէր կարող օգտվել հարստությունից, անգամ եթե ցանկանար: Սախիին թույլ են տվել իր հաշվից հանել միայն 200 դոլարը, մնացած մասը դեռ գտնվում է հաշվին, գրում է BBC-ն:

Школьный учитель из Западной Бенгалии, проверяя свой текущий счет, случайно обнаружил, что стал миллиардером.
Парижат Сахи, ожидавший, что его баланс составит чуть более 10 тысяч рупий ($200), обнаружил на счету поистине астрономическую сумму. Ему причиталось 490 миллиардов рупий ($9,8 миллиарда). Это немногим меньше, чем весь годовой бюджет Министерства образования Индии, который составляет $11,5 миллиарда.
Заработная плата самого Сахи составляет 35 тысяч рупий ($700) в месяц. Шокированный педагог никак не мог взять в толк, как при таком скромном доходе стал богатеем. Он позвонил в банк, где ему подтвердили его статус миллиардера.
Но учителю недолго пришлось радоваться. Деньги на его счету оказались по ошибке банка. В банке не сообщают, как такое могли произойти, но заявляют, что внезапно разбогатевший клиент в любом случае не смог бы воспользоваться свалившимся на него богатством, даже если бы попытался это сделать.
Несостоявшемуся миллиардеру позволили снять со счета лишь действительно принадлежащую ему сумму, эквивалентную $200. Оставшиеся богатства по-прежнему покоятся на счете, передает BBC.