Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հետ։ Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը Ղազախստանի նախագահին ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես, «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանիզմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում եւ փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաեւ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։
Ղազախստանի նախագահը Հայաստանի վարչապետին շնորհավորել է ձեռքբերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատման առիթով եւ իր աջակցությունն է հայտնել գործընթացին։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանում բացվող նոր ներդրումային հնարավորությունները եւ համաձայնվել, որ դա երկու երկրների ներդրողների շրջանում դրական արձագանք կստանա։

Состоялся телефонный разговор премьер-министра Никола Пашиняна с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства республики, в ходе разговора Пашинян представил Токаеву результаты состоявшихся 8 августа в Вашингтоне переговоров, в частности, парафирование «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», совместное обращение в ОБСЕ о роспуске механизмов Минской группы ОБСЕ, разблокирование региональных коммуникаций в рамках принципов территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции стран и на основе взаимности, а также проект «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания».
Президент Казахстана поздравил премьер-министра Армении с установлением мира между Арменией и Азербайджаном в результате достигнутых договоренностей и выразил свою поддержку этому процессу.
Собеседники обсудили открывающиеся в регионе новые инвестиционные возможности и согласились, что это получит положительный отклик со стороны инвесторов обеих стран.
Премьер-министр Армении и президент Казахстана достигли договоренности о продолжении активного политического диалога.