2025 թ. օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից եռակողմ հանդիպման հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նախաստորագրված համաձայնագիրը, որոնց չհիմնավորված կարևորությունը շեշտում և քարոզում են փաշինյանական ռեժիմի ներկայացուցիչները, որևէ առնչություն չունեն իրական խաղաղության հետ: Ավելին, դրանք պարունակում են Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար գոյաբանական նոր սպառնալիքներ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը։
«Մասնավորապես՝
դրանցով փորձ է արվում լեգիտիմացնել Ադրբեջանի կողմից արցախահայության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումն ու ցեղասպանական քաղաքականությունը, պատանդառությունն ու շինծու դատավարությունները, Արցախից հայկական հետքի վերացումը, Մինսկի խմբի լուծարմամբ՝ արցախյան հիմնահարցը միջազգային օրակարգից դուրս մղելը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթումը,
դրանք ոչ միայն չեն վերացնում Հայաստանի նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական երեք տասնամյակից ավելի տևող շրջափակումն ու թշնամական գործողությունները, այլև Ադրբեջանը անխոչընդոտ կապ-միջանցք է ստանում Հայաստանի սուվերեն տարածքում՝ ստեղծելով Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակումների և արգրեսիան շարունակելու հավելյալ պայմաններ,
ստորագրված փաստաթղթերում չկան միջազգային կոնֆլիկտների լուծման արդարության չափանիշները, մարդու ազատությունների և հիմնարար իրավունքների ապահովման և պաշտպանության միջազգային հանձնառությունները,
նախաստորագրված համաձայնագիրը (մասնավորապես, հոդված 8-9, հոդված 15) պարունակում է ձևակերպումներ, որոնք ակնհայտորեն օգտագործվելու են արցախյան ազատագրական պայքարին մասնակցած բոլոր հայորդիների դեմ, քողարկում են ադրբեջանական հանցագործությունները, ինչպես նաև զրկում են հայկական կողմին այդ հանցագործությունների հեղինակներին պատասխանատվության ենթարկելու միջազգային գործիքակազմ օգտագործելու հնարավորություններից,
անգամ ստորագրված փաստաթղթերում ձևականորեն հռչակված տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հարգման, խաղաղություն հաստատելու փոխադարձ կամքի, միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու ձևակերպված դրույթները ոչ մի միջազգային երաշխիք չեն նախանշում: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, դրանք հիմնված են բացառապես Ադրբեջանի ցանկության վրա: Իսկ այն նախապայմանները, որոնք Ադրբեջանը ներկայումս առաջադրում է (Անկախության հռչակագրից հրաժարում, սահմանադրական փոփոխություններ և այլն), վկայում է վերջինիս ակնհայտ հակառակ ցանկության մասին:
Տարածաշրջանային իրական խաղաղությունը և երկարատև կայունությունը՝ հիմված ազգերի ազատ ինքնորոշման վրա, պահանջում է շահերի բազմակողմ համադրում, ուժերի իրական հավասարակշռություն, միջազգային երաշխիքների առկայություն: Մեր կողմից անհրաժեշտ է ապահովել Հայաստանի ներքին և արտաքին անվտանգության համակարգերի ամրապնդում, ներազգային համերաշխության հաստատում, ազգային-պետական ինստիտուտների ամրացում, ինչպես նաև արտաքին դաշնակիցների ներգրավում:
Առանց վերը նշված հարցերի՝ ներկայացված փաստաթղթերը բացառապես փաստում են հայկական կողմին հասցվող մեծ վնասի մասին:
Նիկոլ Փաշինյանը, հերթական անգամ չարաշահելով Սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված իր լիազորությունները, խախտելով կառավարության ստանձնած հանրային-իրավական պատասխանատվությունը, կեղծ խաղաղության քարոզով մոլորության մեջ է փորձում գցել հայ ժողովրդին՝ նպատակ ունենալով ապահովել իր ռեժիմի վերարտադրությունը:
մենք մերժում ենք նման գործելաոճը, անընդունելի և դատապարտելի ենք համարում Հայաստանին պարտադրվող հերթական զիջումները, վերահաստատում ենք, որ հնարավոր է դուրս գալ մեր ժողովրդին պարտադրվող պարտությունների այս արատավոր շղթայից, վերականգնել մեր ազգային արժանապատվությունն ու կերտել ամուր պետականություն: Այս ամենը հնարավոր է իրականացնել՝  բացառելով ազգային ողբերգության հեղինակ-Հայաստանի գործող ռեժիմի վերարտադրությունը»,–ասված է հայտարարության մեջ:

Обязательства, взятые Николом Пашиняном в США 8 августа 2025 года в рамках заявления трехсторонней встречи, а также парафированное соглашение между Арменией и Азербайджаном, необоснованная важность которого подчеркивается и пропагандируется представителями режима Пашиняна, не имеют ничего общего с реальным миром. Более того, они содержат новые экзистенциальные угрозы для Армении и армянского народа. Об этом говорится в заявлении, распространенном парламентской фракцией блока «Армения».
«В частности:
тем самым предпринимается попытка легитимизировать этнические чистки и геноцидальную политику Азербайджана в отношении армян Карабаха, захват заложников, фальсифицированные судебные процессы, уничтожение армянского следа в Карабахе, выведение карабахской проблемы из международной повестки путем ликвидации Минской группы ОБСЕ, насильственный захват суверенных территорий Армении;
они не только не устраняют продолжающуюся более трех десятилетий турецко-азербайджанскую блокаду и враждебные действия против Армении, но и предоставляют Азербайджану беспрепятственную связь-коридор по суверенной территории Армении, создавая дополнительные условия для ограничения суверенитета страны и продолжения агрессии;
в подписанных документах отсутствуют стандарты справедливости в разрешении международных конфликтов, а также международные обязательства по обеспечению и защите прав и свобод человека;
парафированное соглашение (в частности, статьи 8-9 и 15) содержит формулировки, которые очевидно будут использованы против всех участников освободительной борьбы Карабаха, маскируют преступления Азербайджана и лишают армянскую сторону возможности использовать международный инструментарий для привлечения виновных к ответственности.
Даже формально провозглашенные в подписанных документах положения об уважении принципа территориальной целостности, взаимной воле к установлению мира и невмешательстве во внутренние дела друг друга не предусматривают никаких международных гарантий. С учетом сложившейся ситуации они основаны исключительно на пожеланиях Азербайджана. А выдвигаемые Баку на данный момент предварительные условия (отказ от Декларации о независимости, конституционные изменения и так далее) свидетельствуют о прямо противоположных пожеланиях последнего.
Реальный мир и долгосрочная стабильность, основанные на праве народов на самоопределение, требуют многостороннего сопоставления интересов, реального баланса сил и наличия международных гарантий. С нашей стороны необходимо обеспечить укрепление систем внутренней и внешней безопасности Армении, установление внутринационального согласия, усиление национально-государственных институтов, а также привлечение внешних союзников. Без решения вышеуказанных вопросов представленные документы лишь фиксируют серьезный ущерб, наносимый армянской стороне.
Пашинян, в очередной раз злоупотребляя своими полномочиями, установленными Конституцией и законами, с помощью ложной пропаганды мира пытается ввести армянский народ в заблуждение с целью обеспечить воспроизводство своего режима.
Мы отвергаем такой стиль работы, считаем навязываемые Армении очередные уступки неприемлемыми и заслуживающими осуждения. Мы вновь заявляем, что возможно разорвать порочный круг поражений, навязанных нашему народу, восстановить национальное достоинство и построить сильную государственность. Все это возможно реализовать, исключив воспроизводство действующего режима».