Իրաքը բախվել է ջրի սուր պակասի՝ ուժեղ երաշտի և հարևան երկրներից ջրի մուտքի նվազման ֆոնին։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Իրաքի գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական Մահդի Դամադը։
Նրա խոսքով՝ 2019 թվականին ջրային պաշարները առատ տեղումների պատճառով հասել են 65 միլիարդ խորանարդ մետրի, սակայն ներկայումս հարևան երկրներից, մասնավորապես՝ Իրանից և Թուրքիայից, ջրի ներհոսքը չափազանց աննշան է, իսկ տեղումների քանակը մնում է շատ ցածր։
«Մարզերին խմելու ջուր մատակարարելու անկարողությունը և ստորգետնյա ջրերի պաշարների սպառումը լուրջ վտանգ են ներկայացնում», - ասել է պաշտոնյան։
Նախարարության խորհրդականը շեշտել է, որ Իրաքը պետք է ստեղծի կոմպետենտ բանակցային թիմ՝ հարևան երկրների հետ բանակցություններ վարելու և երկրի համար ջրային պաշարների ամբողջական ծավալ ապահովելու համար։
Իրաքի իշխանությունները ներկա ճգնաժամը բացատրում են ոչ միայն կլիմայական փոփոխություններով, այլև Թուրքիայի և Իրանի կողմից Տիգրիս և Եփրատ գետերի վրա ամբարտակների կառուցմամբ, որոնք կենսական դեր են խաղում երկրի բնակչության ջրամատակարարման հարցում։ Իրաքի ջրային ռեսուրսների նախարար Աուն Դիաբը նախազգուշացրել է ջրի սուր պակասի պատճառով բերքի աճեցումը հնարավոր դադարեցնելու մասին։

Ирак столкнулся с острой нехваткой воды на фоне сильной засухи и снижения притока воды из соседних стран. Об этом РИА Новости заявил советник министерства сельского хозяйства Ирака Махди Дамад.
По его словам, в 2019 году запасы воды достигали 65 миллиардов кубометров благодаря обильным дождям, однако в настоящее время приток воды из соседних стран, а именно Ирана и Турции, крайне незначителен, и количество осадков остается очень низким.
«Невозможность доставки питьевой воды в провинции и истощение запасов подземных вод представляют серьезную опасность», — указал чиновник.
Советник министерства подчеркнул, что Ираку необходимо сформировать компетентную переговорную группу для проведения переговоров с соседними странами с целью обеспечения полного объема водных ресурсов для страны.
Иракские власти объясняют текущий кризис не только климатическими изменениями, но и строительством плотин Турцией и Ираном на реках Тигр и Евфрат, которые играют жизненно важную роль в обеспечении населения страны. Министр водных ресурсов Ирака Аун Диаб предупредил о возможной приостановке выращивания урожая из-за острой нехватки воды.