Իրաքը բախվել է ջրի սուր պակասի՝ ուժեղ երաշտի և հարևան երկրներից ջրի մուտքի նվազման ֆոնին։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Իրաքի գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական Մահդի Դամադը։
Նրա խոսքով՝ 2019 թվականին ջրային պաշարները առատ տեղումների պատճառով հասել են 65 միլիարդ խորանարդ մետրի, սակայն ներկայումս հարևան երկրներից, մասնավորապես՝ Իրանից և Թուրքիայից, ջրի ներհոսքը չափազանց աննշան է, իսկ տեղումների քանակը մնում է շատ ցածր։
«Մարզերին խմելու ջուր մատակարարելու անկարողությունը և ստորգետնյա ջրերի պաշարների սպառումը լուրջ վտանգ են ներկայացնում», - ասել է պաշտոնյան։
Նախարարության խորհրդականը շեշտել է, որ Իրաքը պետք է ստեղծի կոմպետենտ բանակցային թիմ՝ հարևան երկրների հետ բանակցություններ վարելու և երկրի համար ջրային պաշարների ամբողջական ծավալ ապահովելու համար։
Իրաքի իշխանությունները ներկա ճգնաժամը բացատրում են ոչ միայն կլիմայական փոփոխություններով, այլև Թուրքիայի և Իրանի կողմից Տիգրիս և Եփրատ գետերի վրա ամբարտակների կառուցմամբ, որոնք կենսական դեր են խաղում երկրի բնակչության ջրամատակարարման հարցում։ Իրաքի ջրային ռեսուրսների նախարար Աուն Դիաբը նախազգուշացրել է ջրի սուր պակասի պատճառով բերքի աճեցումը հնարավոր դադարեցնելու մասին։

Iraq is facing an acute water shortage amid a severe drought and a decrease in water inflows from neighboring countries, Mahdi Damad, an adviser to the country's agriculture ministry, told RIA Novosti.
According to him, in 2019, water reserves in Iraq had reached 65 billion cubic meters due to heavy rainfall, but currently the inflow of water from neighboring countries—in particular, from Iran and Turkey—is extremely less, and the amount of precipitation remains very low.
“The inability to supply drinking water to the provinces and the depletion of groundwater reserves pose a serious threat,” Damad said.
The adviser to the country's agriculture ministry stressed that Iraq needs to create a competent negotiating team to negotiate with neighboring countries and ensure the full amount of water resources for the country.
Iraqi authorities attribute the current water crisis not only to climate change, but also to the construction of dams by neighboring Turkey and Iran on the Tigris and Euphrates rivers, which play a vital role in supplying the Iraqi population with water.
Iraqi minister of water Resources Aoun Diab Abdullah has warned of a possible cessation of crop cultivation in the country due to acute water shortages.