Կաննի 65-րդ կինոփառատոնի ժյուրիի կազմը կգլխավորի իտալացի կինեմատոգրաֆիստ Նաննի Կորետտին:
«Միաժամանակ ուրախություն, պատիվ եւ մեծ պատասխանատվություն է գլխավորել աշխարհում ամենահեղինակավոր կինոփառատոնի ժյուրին, որը տեղի է ունենում մի երկրում, որը միշտ ուշադիր ու հարգանքով է վերաբերում կինոմատոգրաֆիային»,-հայտարարել է Մորետտին, հաղորդում է Agence France-Presse-ը:
Մորետտիի «Որդու սենյակը» ֆիլմը, որտեղ նա հանդես եկել որպես ռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր ու դերասան, 2001-ին Կաննի կինոփառատոնում արժանացել է «Ոսկե արմավենու ճյուղ» մրցանակի: Մորետտին նաեւ մասնակցել է «Յուրաքանչյուրն իր կինոն ունի» կինոալմանախի ստեղծմանը:
Նախորդ 2 տարիներին կինոփառատոնի ժյուրիի ղեկավար են եղել ամերիկացի կինեմատոգրաֆիստներ Ռոբերտ դե Նիրոն (2011-ին) եւ Թիմ Բերթոնը (2010-ին):

Жюри 65-го Каннского кинофестиваля возглавит итальянский кинематографист Нанни Моретти.
«Это одновременно радость, честь и большая ответственность - возглавить жюри самого престижного в мире кинофестиваля, который проходит в стране, всегда внимательно и уважительно относившейся к кинематографу», - заявил Моретти, передает Agence France-Presse.
Лента Моретти «Комната сына», при работе над которой он исполнял функции режиссера, сценариста, продюсера и актера, удостоилась «Золотой пальмовой ветви» на фестивале в Каннах в 2001 году. Моретти также участвовал в создании киноальманаха «У каждого свое кино», новеллы для которого также сняли Дэвид Кроненберг, Алехандро Гонсалес Иньярриту, Такеши Китано, Андрей Кончаловский, Клод Лелуш, Дэвид Линч, Роман Полански, Джейн Кэмпион и другие известные режиссеры.
В предыдущие два года президентами жюри мероприятия были американские кинематографисты - Роберт де Ниро в 2011 году и Тим Бертон в 2010 году. Очередной Каннский фестиваль будет проходить с 16 по 27 мая 2012 года.