Վերջապես Վենետիկի հանձնաժողովը հրապարակեց Սահմանադրական դատարանի դիմումի հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի վերաբերյալ (հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռել) հանցակազմի բացակայության և ապաքրեական լինելու մասին եզրակացությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ Գերասիմ Վարդանյանը:
«Հիշեցնեմ, որ այս հոդվածով մեղադրանքը իմ դեմ հարուցված հերթական քաղաքական հետապնդումն էր, որի հետևանքով անցած տարի Սրբազան շարժման ժամանակ կեղծ և շինծու ձայնագրություններով ինձ և Վայոց ձորի կառույցի ղեկավար մարմնի տասնյակից ավել ընկերների բանտարկեցին։
Փաստորեն, Վենետիկի հանձնաժողովն իր եզրակացությամբ հայտնում է, որ 2024 թվականին ես ու իմ ընկերները շուրջ կես տարի կալանավորված ենք եղել մի մեղադրանքով, որը ապաքրեական է, հանցակազմ չի պարունակում և շուտով, ըստ եզրակացության, պետք է կարճվի։
44-օրյա պատերազմից հետո քաղաքական տարբեր ակտիվ զարգացումների ընթացքում իմ դեմ հարուցվել է 13 քրեական գործ, շուրջ քսան կալանավորելու փորձ, որոնցից երկուսի դեպքում բանտարկվել եմ 2022 թվականին՝ Դիմադրության շարժման ժամանակ՝ 7 ամիս, 2024 թ. Սրբազան շարժման ժամանակ՝ շուրջ կես տարի ժամկետով։
Քրեական 13 գործից 11-ով արդարացվել եմ կամ գործերը կարճվել են, և, ըստ տրամաբանության, տասներկուերորդ քրեական գործն էլ է կարճվելու։
Չբացառելով, որ ապագա ակտիվ քաղաքական իրադարձությունների ժամանակ հնարավոր է ևս մի շինծու մեղադրանքով ինձ մեկուսացնելու հերթական փորձն անեն, ուզում եմ հիշեցնել ու փաստել մեր պայքարի ճանապարհին իմ ու իմ ընկերների նկատմամբ շարունակվող քրեաքաղաքական հետապնդումները, որքան էլ զազրելի ու ճղճիմ են իրենց բնույթով ու դրսևորումներով, միևնույն ժամանակ պատվաբեր են։
Հ.գ. Ինձ համար առանց Հայսատանի, Արցախի ու հայ ժողովրդի ազատության ամեն ինչ բանտ է։ Իսկ հետապնդումներն ու բանտարկությունները՝ այդ ազատությունն արժանապատիվ մարդու կողմից նվաճելու ճանապարհ»,- գրել է նա:

Наконец, Венецианская комиссия опубликовала заключение об отсутствии состава преступления и декриминализации деяния на основании применения Конституционным судом части 2 статьи 236 Уголовного кодекса РА (материальное подстрекательство к участию или отказу от участия в собрании). Об этом на своей странице в Facebook написал член высшего органа АРФД Герасим Варданян.
«Напомню, что обвинение по этой статье было очередным политическим преследованием, предъявленным мне в прошлом году, в период «Священного движения», я и более десятка друзей руководства структуры Вайоц Дзор были заключены в тюрьму с использованием поддельных и сфабрикованных аудиозаписей.
Фактически, Венецианская комиссия сообщает в своём заключении, что в 2024 году я и мои друзья были задержаны примерно на полгода по обвинению, которое не является уголовным, не содержит состава преступления и должно вскоре, согласно заключению, быть снято.
В период различных активных политических событий после 44-дневной войны против меня было возбуждено 13 уголовных дел, было предпринято около двадцати попыток ареста, в двух из которых я был заключён в тюрьму: в 2022 году во время Движения Сопротивления на 7 месяцев и в 2024 году во время «Священного движения» на срок около полугода.
По 11 из 13 уголовных дел я был оправдан или дела прекращены, и, логично, двенадцатое уголовное дело также будет прекращено.
Не исключая, что в ходе будущих активных политических событий, возможно, будет предпринята очередная попытка изолировать меня с помощью очередного сфабрикованного обвинения, хочу напомнить и задокументировать продолжающиеся уголовные и политические преследования меня и моих друзей на пути нашей борьбы. Какими бы отвратительными и жалкими они ни были по своей сути и проявлениям, они одновременно делают честь.
P.S. Для меня всё, что не является свободой Армении, Арцаха и армянского народа, — это тюрьма. И преследования и тюремное заключение — это путь для достойного человека к этой свободе», — написал он.