Եվրամիությունը պարտվում է ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի հետ հազվագյուտ մետաղների համար համաշխարհային մրցավազքում, ինչը սպառնում է միության տեխնոլոգիական ինքնիշխանությանը, տեղեկացրել է Financial Times-ը (FT):
Պարբերականը նշել է, որ ԵՄ ներդրումները բարձրտեխնոլոգիական հիմնական ոլորտներում «անհամեմատելի են տրիլիոնավոր դոլարների հետ», որոնք Չինաստանն ու ԱՄՆ-ը ներդնում են այս ոլորտում: Թերթի կարծիքով, եթե Բրյուսելը շուտով չկարողանա մոբիլիզացնել եվրոպական երկրներն այս ոլորտում, Եվրոպան կարող է հավերժ կախված մնալ ԱՄՆ-ից եւ Չինաստանից:
Հոդվածը պարզաբանել է, որ Եվրոպան հետ է մնում մրցակիցներից, մինչդեռ Չինաստանն ամրապնդում է իր վերահսկողությունը շուկայի նկատմամբ՝ սահմանելով հիմնական մետաղների արտահանման սահմանափակումներ, իսկ ԱՄՆ-ը վերականգնում է սեփական հանքարդյունաբերական եւ վերամշակող արդյունաբերությունները: ԵՄ այս խոցելիությունը «հատկապես նկատելի է» ներկա հակամարտությունների ֆոնին:
Մասնավորապես, բարձրտեխնոլոգիական զենքեր ստեղծելու համար օգտագործվում են տոննաներով հազվագյուտ մետաղներ: Օրինակ՝ հակամարտության մեկ շաբաթվա ընթացքում Իրանն ու Իսրայելնը արձակել են մոտ 800 հրթիռ: Յուրաքանչյուր հրթիռ պարունակել է 2-20 կիլոգրամ հազվագյուտ մետաղներ, որոնք այժմ ընկնում են Չինաստանի արտահանական վերահսկողության ներքո: Հարվածների փոխանակման ընթացքում կարող էին օգտագործվել 1.6-16 տոննա նման տարրեր:
Պարբերականի համաձայն՝ կարեւորագույն հումքի ռազմավարություն մշակելու Բրյուսելի փորձերը մինչ օրս չեն տվել շոշափելի արդյունքներ: Եվրոպան, որը առաջնահերթություն է տվել կանաչ անցմանը, պարտվում է Չինաստանին, որը դարձել է արեւային եւ քամու էներգիայի, ինչպես նաեւ էլեկտրական մեքենաների արտադրության առաջատար: Ավելին, ԵՄըն չի կարողանում մեծացնել կարեւորագույն հանքանյութերի սեփական արտադրությունը՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանության ակտիվիստների դիմադրության պատճառով, մինչդեռ ԱՄՆ-ը ակտիվորեն փնտրում եւ ընդլայնում է այդ ռեսուրսներին հասանելիությունն ամբողջ աշխարհում:
Հոկտեմբերի 9-ին Չինաստանի առեւտրի նախարարությունը հրապարակել է մի քանի փաստաթղթեր՝ հազվագյուտ մետաղների, դրանց հետ կապված տեխնոլոգիաների եւ հանքարդյունաբերական սարքավորումների արտահանման վերահսկողության խստացման վերաբերյալ: Արտահանման համար այժմ պահանջվում է հատուկ լիցենզիա: Սա զայրացրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, որը հաջորդ օրը սպառնացել էՊեկինին 100 տոկոս սակագների բարձրացմամբ եւ ծրագրային ապահովման առաքման սահմանափակումներով, որոնք ուժի մեջ կմտնեն նոյեմբերի 1-ից կամ ավելի վաղ: Սա նշանակում է, որ չինական ապրանքների վրա ԱՄՆ ընդհանուր սակագները կարող են հասնել 130 տոկոսի:

Евросоюз терпит поражение в глобальной гонке с США и Китаем за редкоземельными металлами, что ставит под угрозу технологический суверенитет объединения. Такое мнение высказывает газета Financial Times (FT).
Как отмечается в публикации, инвестиции ЕС в ключевые высокотехнологичные отрасли «несопоставимы с триллионными вливаниями» Китая и США в этот сектор. По мнению газеты, если Брюссель в ближайшее время не сумеет мобилизовать европейские страны на данном направлении, то Европа может навсегда остаться в зависимом положении от США и Китая.
В материале уточняется, что Европа не успевает за конкурентами, в то время, как Китай укрепляет свой контроль над рынком, вводя ограничения на экспорт ключевых металлов, а США возрождают собственную добывающую и перерабатывающую промышленность. Эта уязвимость ЕС «особенно заметна» на фоне современных конфликтов.
В частности, для создания высокотехнологичного оружия потребляются тонны редкоземельных элементов. К примеру, за одну неделю конфликта Иран и Израиль выпустили около 800 ракет. Каждая из них содержала от 2 до 20 кг редкоземельных металлов, теперь попадающих под экспортный контроль Китая. В ходе обмена ударами могло быть потрачено от 1,6 тонны до 16 тонн таких элементов.
По мнению издания, попытки Брюсселя разработать стратегию по критическому сырью пока не приносят ощутимых результатов. Европа, сделавшая зеленый переход своим приоритетом, проигрывает Китаю, который стал лидером в отраслях солнечной и ветровой энергетики, а также в производстве электромобилей. При этом ЕС не может нарастить собственную добычу критически важных минералов из-за сопротивления экологических активистов, в то время как США активно ищут и наращивают доступ к этим ресурсам по всему миру.
9 октября Минкоммерции КНР опубликовало несколько документов об ужесточении мер контроля в отношении экспорта редкоземельных металлов, связанных с ними технологий и оборудования для их добычи. Для осуществления поставок теперь нужно получить специальную лицензию. Это вызвало недовольство президента США Дональда Трампа, который на следующий день пригрозил Пекину повышением пошлин на 100% и ограничениями на поставки программного обеспечения с 1 ноября или ранее. Таким образом, суммарные тарифы Соединенных Штатов на товары из Китая могут составить 130%.