Ֆինլանդիայի ծովային հետեւման համակարգը ընդամենը մեկ ժամվա ընթացքում ստացել է ՆԱՏՕ ուրվական նավերի մասին 18 հազար կեղծ ազդանշան։ Այս մասին տեղեկացրել է Helsingin Sanomat (HS) թերթը՝ հղում կատարելով Ֆինլանդիայի տրանսպորտի եւ կապի Traficom գործակալությանը։
Նավերի գտնվելու իրական վայրերը մի քանի հազար կիլոմետր հեռու էին համակարգում հաղորդված ազդանշաններից, որոնք գտնվում էին Բալթիկ ծովում, նշել է թերթը։ Սոմալիից Ճապոնիա ուղեւորվող իսպանական նավերից մեկը սխալմամբ երեւացել է Ֆիննական ծոցում։
Խափանման պատճառն անհայտ է։ Traficom-ը չի հերքել, որ միջադեպը կարող է լինել նավերի հետեւման համակարգերին դիտավորյալ միջամտության արդյունք։

18 тыс. ложных сигналов о кораблях-призраках НАТО поступило за час в систему морского слежения Финляндии. Об этом сообщила газета Helsingin Sanomat (HS) со ссылкой на Агентство транспорта и связи Финляндии Traficom.
Настоящее местоположение кораблей было в нескольких тысячах километров от указанных в системе сигналов, базировавшихся в Балтийском море, отмечает издание. Один из испанских кораблей, который следовал из Сомали в Японию, ошибочно отображался в Финском заливе.
Причина сбоя неизвестна. Traficom не отрицает, что инцидент может быть результатом преднамеренного вмешательства в системы слежения за кораблями.