TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) նախագիծը տրանսպորտային միջանցք է, որն անցնում է աշխարհի տնտեսապես կարեւոր տարածաշրջանով։ Այն նախատեսված է Կասպից ծովով առեւտրային ակտիվության աճը եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների զարգացումը խթանելու համար։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը C5+1 հանդիպման ժամանակ։
Թրամփի խոսքով՝ երթուղու իրականացումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատմական համաձայնագրի շնորհիվ։
«Այդ պատմական համաձայնագիրը նաեւ նախատեսում է նոր «Թրամփի երթուղի» ստեղծել։ Դա հրաշալի է։ Նրանք (Ադրբեջանը եւ Հայաստանը) այն անվանել են իմ պատվին, եւ ես իսկապես գնահատում եմ դա։ Դա իսկապես մեծ նվաճում է։ Թրամփի նոր երթուղին միջազգային խաղաղության տանող ճանապարհ է։ Այն անցնում է տնտեսապես կարեւոր տարածաշրջանով եւ կխթանի առեւտուրը Կասպից ծովով՝ օգնելով Կենտրոնական Ասիայի ժողովուրդներին։ Վստահ եմ, որ այսօր այստեղ գտնվող յուրաքանչյուր երկիր կկարողանա օգտվել խաղաղության ընձեռած հնարավորություններից»,- նշել է Թրամփը։

The TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) project is a transport corridor that passes through an economically vital region of the world, US President Donald Trump said at the C5+1 meeting.
According to Trump, the implementation of this route became possible thanks to the historic agreement between Armenia and Azerbaijan.
“As I said at the time, that historic accord includes the construction of the new Trump Route. It's such a beautiful thing. They [i.e. Armenia and Azerbaijan] named it after me. I really appreciate it. It's actually a big deal. But it's the new Trump Route for International Peace. This is a road that's being carved and goes through some of the most important places anywhere in the world — some of the most important places economically as well, which will boost commercial activity on the other side of the Caspian Sea, helping nations throughout Central Asia. I'm optimistic that each of the countries here today will reap the benefits of peace if they embrace the opportunity that we've unleashed with the agreement,” the US president noted.